2021-2022 Yılında Eğitim Çalışmalarını Desteklemek için yapılabilecek çalışmalar

4
16762
2021-2022 yılında öğrencilerin öğrenmesini sağlamak için planlanan çalışmalar neler olabilir
2021-2022 yılında öğrencilerin öğrenmesini sağlamak için planlanan çalışmalar neler olabilir

2021-2022 eğitim öğretim yılı okul-ilçe-bakanlık bazında yapılması planlanan çalışmalar

2021-2022 Eğitim öğretim yılında yaşanan salgın döneminin kayıplarını kapatmak amacıyla öğretmenlerin yapabilecekleri ön hazırlıkla ilgili aşağıdaki maddelerin yanıtlandığı ufak bir çalışma hazırladık.

Sadece okulumun imkanları ile öğrencilerimin salgın sonrasında öğrenmesini sağlamak için 2021-2022 eğitim öğretim yılında yapacağım çalışmalar neler olabilir?

  • Öncelikle ilk yapılması gereken 2021-2022 Eğitim öğretim yılında öğrencilerin uzun bir aradan sonra okula hızlı bir şekilde adapte olabilmelerini sağlamaktır. Çok uzun bir süre okul kültüründen ve sınıflarından ayrı kalan öğrencilerin akademik eğitimden soğumadan okula ısınmalarını sağlamak kendi okulumuzun bünyesinde çözebileceğimiz bir problemdir.  Okul kulüpleri, okul aile birliği ve veli işbirliği ile okulun ilk haftası çeşitli okula dönüş kutlamaları yaparak öğrencilerin üzerindeki baskıyı kendi okulumuz imkanlarıyla yenebiliriz. Örneğin liselerde 2020-2021 eğitim öğretim yılı ve 2021-2022 eğitim öğretim yılında neredeyse hiç okul yüzü görmemiş 9.sınıflar ve 10.sınıflar için oldukça eğlenceli olacak bu kutlamalara “1 Eylül Okula Dönüş Günü” gibi her yıl kutlanacak özel bir isim verilebilir. Bu sayede yeni gelen öğrencilere de hem temizliğin önemi hem de bunun eğitim hayatımızı nasıl etkileyeceği her yıl gelenekselleşecek kutlamalarla hatırlatılmış olur. 

İlçe ya da il milli eğitim müdürlüklerinin destekleri ile öğrencilerimin salgın sonrasında öğrenmesini sağlamak için 2021-2022 eğitim öğretim yılında yapacağım çalışmalar neler olabilir?

  • İlçe ve İl Mill Eğitim Müdürlükleri bulunduklar ilçe ya da il merkezlerindeki Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının ders saatlerini imkanlar dahilinde arttırabilirler. Her okulun kendi bünyesinde imkanları el verdiğince yetiştirme kursu açabilmesi için sınıf ve şube bazındaki ders saatleri kısıtlamaları da kaldırılmalıdır. Ayrıca özellikle köy okullarında ulaşım imkansızlıkları nedeniyle kurslara öğrencilere katılamamaktadır. İlçe ve İl müdürlükleri eğitim öğretim saatleri dahilinde sağladıkları taşımayı talep edecek okullar için kurs saatleri için de sağlayabilirler. Bir önemli destek de kursların açılması için konan  minimun öğrenci sayısı kısıtlamasının kaldırılması olabilir.Bu şekilde öğrencilerimizin için öğrenme kayıplarını daha kolay telafi edebiliriz.
  • Ayrıca okula devamlılığı tam olan ve kendi sınıf seviyesinde başarılı olan öğrencilere ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından teşvik edici ödüller verilebilir. Okula ve derse katılım süresini arttıracak olan bu teşviklerin öğrenme üzerinde olumlu etkileri olacaktır. (Credit: Kullanıcı yorumu> Ayşe B.)

Öğrencilerimizin öğrenmelerine katkı sağlamak amacıyla; Bakanlığımızın destekler ile 2021-2022 eğitim öğretim yılında yapacağım çalışmalar neler olabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki eğitim öğretim yılı için de EBA TV yayınlarına devam etmeli. Ayrıca EBA üzerinden yapılan canlı derslere her dersin 1/4’ü oranında okuldaki yüz yüze derslere ek olarak devam kararı alınmalı. Örneğin 4 saatlik bir dersin 4 saati okulda yüz yüze yapıldıktan sonra isteyen öğrenciler için okul yönetimince belirlenecek 1 saat diliminde ek olarak 1 saat de EBA üzerinden yapılacak canlı ders ile takviye yapılmalı. Ancak yapılacak bu çalışma GÖNÜLLÜLÜK ESASINA göre yapılmalı, öğretmenlere ve öğrencilere bu konuda bir baskı yapılmamalı.

Bu konuyla ilgili önerilerinizin yazımıza eklenmesi için düşüncelerinizi yoruma ekleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek başka bir içerik> Comparatives konu anlatımı

5 5 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ayşe
5 ay önce

okula devamlılığı tam olan okulda kendi sınıf seviyesinde başarılı olan öğrencilere ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından ödüller verilmeli.

BlackHouse
BlackHouse
3 ay önce

admin mülakat sonrası tercih kayması ne kadar olur bir fikrin var mı güncel bir çalışma ???