5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı ( Hello ünitesi)

8
21175
5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı yeni
5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı yeni

5.sınıf 1.ünite ingilizce konu anlatımı

Hello ünitesi 5.sınıf 1.ünite ingilizce konu anlatımı dersimize hoş geldiniz.

İngilizce 5. sınıf 1. ünite konu anlatımı

5.sınıf 1.ünite ingilizce konu anlatımı. Merhaba sevgili öğrenciler. Bu dersimizde nasıl tanışılacağını, daha sonra tanıştığımız kişilerin yaşını, memleketini ve milliyetini nasıl soracağımızı öğreneceğiz. En son olarak da okulda gördüğümüz derslerin isimlerini, ders programlarımızı ve have got/ has got konusu göreceğiz. Ortaokul müfredatı ilk ünitesinde “can”, “geniş zaman”, “which”, “How many”, I think” gibi bir çok sayısız konu daha gözükmektedir. Bu konuları sonraki ünitelerde detaylı olarak öğreneceksiniz. Bu nedenle ders kitaplarınızdaki anlayamadığımız konular için canımızı sıkıp, kesinlikle umudumuzu kaybetmiyoruz. Burada sizlerin en iyi şekilde öğrenebilmeniz için elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Dersimizi bitirdikten sonra sizler için hazırladığımız ünite testlerini çözmek için 5. sınıf 1. ünite testleri üstüne tıklayarak ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ancak bu konulara başlamadan önce, cümlelerimizde sıkça “özne” olarak kullanacağımız “kişi zamirlerini” ve “iyelik zamirlerini” bir gözden geçireceğiz. Bunları adımız soyadımız gibi çok iyi öğrenmezsek ilerleyen dersleri anlamamız mümkün olmaz sevgili öğrenciler.

İngilizce kişi zamirlerini hatırlayalım

Hatırlayacağınız üzere kişi zamirleri Türkçe’ de ben ,sen, o… gibi kelimelere diyorduk. Neredeyse çalışacağımız her yeni konuda karşımıza çıkacak olan kişi zamirlerini bu nedenle çok iyi öğrenmeliyiz.

kişi zamirleri yeni
kişi zamirleri

5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı

 • Hangi kişi zamiri ile hangi to be yardımcı fiili kullanılması gerektiğine dikkat etmeliyiz. İleride öğreneceğimiz bir çok cümle yapısında buna ihtiyacımız olacak.

To be yardımcı fiili ne anlama geliyor?

Üç adet “to be” yardımcı fiili vardır. Bunlar “am, is, are”.  “am” ben zamiri ile kullanılır. “is” tekil özneler ile kullanılırken, “are” ise çoğul öznelerle kullanılmaktadır. Tablomuzu inceleyerek, bunların cümleye ne gibi bir anlam kattığını anlamaya çalışalım.

to be fiili yeni
to be fiili

5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı

ingilizce iyelik zamirlerini hatırlayalım

İyelik zamirler,  isimlerin başına konarak kullanılır. Önlerine geldikleri ismin bu şekilde kime ait olduklarına anlayabiliriz. Örneğin “benim arabam” ifadesindeki benim ve “m” eki sayesinde bu arabanın kime ait olduğunu anlıyoruz. Çoğunlukla Türkçe’ de biz sadece “arabam” deriz. Çünkü “benim” ifadesini kullanmasak da sona eklediğimiz ek “m” arabanın kime ait olduğunu belirtmektedir. İngilizce’ de iyelik zamirleri konusu Türkçe’ de olduğundan biraz daha basittir. Şimdi aşağıdaki tablodaki örneklerimizi inceleyelim.

ingilizce 5.sınıf 1.ünite ingilizce ders sunumu
ingilizce 5.sınıf 1.ünite ingilizce ders sunumu

5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı

İngilizce tanışma ifadeleri

1- Ad sorma?

“Name”, Türkçe’ de “ad” ve “isim” anlamlarına gelmektedir. Burada ad sorarken iyelik zamirlerine çok dikkat etmemiz gereklidir. “is” to be yardımcı fiilinin mavi renkle boyalı hecelerde, cümleye kattığı anlama lütfen dikkat edelim.

What is your name ?= Senin adın nedir?

What is his name? = Onun adı nedir?

What is her name? Onun adı nedir?

What is my name? = Benim adım nedir?

2- Adımızı söyleme

 • Adımızı söylerken yine “name” kelimesini kullanırız.

my name is Jale= benim adım jale’dir.

his name is Okan= onun adı Okan’ dır.

your name is Suat= Senin adın Suat’dır.

her name is Sibel= onun adı Sibel’ dir

 • Ancak tercihe göre iyelik zamirleri yani ” my name is” gibi ifadeler yerine direk kişi zamirlerini kullanarak ad adımızı ya da başka kişilerin adını tanıtmak mümkündür. Ancak bu şekilde adımızı söylediğimizde daha gayri resmi ve yakın bir ifade kullandığımızı unutmayalım. O yüzden yeni tanıştığımız kişilerle dikkat etmemiz gereken durumlarda “iyelik zamirleri” kullanarak yukarıdaki gibi isim belirtmek daha doğru olacaktır. Örneklerimize bakalım.

I am Jale= Ben Jale ( ‘yim)

He is Okan= O,  Okan’dır

3-Tanışma ifadesi

Bu ifade ingilizce de kalıplaşmış bir ifadedir. Yeni tanıştığımız, adını yeni öğrendiğimiz birisine aşağıdaki birinci ifadeyi kullanabiliriz. Karşılığında muhtemelen alacağımız yanıt, aynı cümlemizin sonuna “too” eklenmiş halidir. “To0” cümle sonunda kullanıldığında cümleye “ben de ……” bir onaylama anlamı katar.

 • Nice to meet you ( okunuşu: nays tu mit yu)= Tanıştığıma memnun oldum
 • Nice to meet you too (okunuşu: nays tu mit yu tu) = Ben de tanıştığıma memnun oldum

Şimdi örnek diyalogları görelim

Örnek diyalog:

ingilizcepedia
ingilizcepedia

ingilizce 5. sınıf 1. ünite konu anlatımı

Fuat: my name is Fuat what is your name?

Okan: my name is Okan

Fuat: nice to meet you Okan

Okan: nice to meet you too

Türkçesi:

Fuat: Benim adım Fuat. Senin adın nedir?

Okan: Benim adım Okan

Fuat: Tanıştığımıza memnun oldum

Okan: Ben de tanıştığımıza memnun oldum.

Birisini, yanımızdaki birine tanıtırken

This is Ayşe= Bu Ayşe (dir).

This is Can= Bu Can( dır).

This is Faruk= Bu Faruk

These are Faruk and Can= Bunlar Faruk ve Can ( çoğul -2 kişi- olduğu için “are” kullandığımıza dikkat edelim.

4- Nereli olduğunu sormak

Bir kişinin nereli olduğunu sormak için “nerede, nereye, neresi” anlamlarına gelen “where”  kelimesini ve “…dan/ …. den” anlamlarına gelen “from” kelimelerini kişi zamirleri ile birlikte aşağıda olduğu gibi kullanırız.

ingilizcepedia
ingilizcepedia

5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı

5- Nereli olduğunu yanıtlamak

Bu soru eğer yurt dışında soruluyorsa ülkemizin, ülkemizde farklı bir şehirde seyahat ederken şehrimizin, aynı şehirdeyken soruluyorsa ilçemizin ya da köyümüzün adını vererek yanıtlayabiliriz. Ancak burada esas olan soruyu soran kişinin neyi kast ederek bunu sorduğudur. Konuşma anında, neyin sorulduğunu anlıyorsak ona göre yanıt verebiliriz.

5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı

ingilizcepedia
ingilizcepedia

1. ünite ingilizce konu anlatımı

 • Burada “from” kelimesinin cümleye kattığı anlam; aslında “Ben Kadıköydenim” yani bizim nereden olduğumuzu işaret etmektedir. Ancak biz bunu Türkçe!ye Kadıköylüyüm şeklinde çevirebiliriz. Her iki şekilde de aynı gelecektir.

6- Milliyet/ ulus sorma ve yanıtlama

İki şekilde milliyet sormamız mümkündür sevgili öğrenciler. Bunlardan birincisi “What nationality are you?” ana dili İngilizcesi olanlara, günlük konuşma dilinde daha doğal gelmektedir. Diğeri de “What is your nationality?” sorusudur ki bu da doğru bir kullanımdır. Tercih size kalmıştır.

Genel kullanım

Bu soruları; “Sen hangi ulustansın şeklinde de çevirmek mümkündür.

ingilizcepedia
ingilizceepedia

Alternatif kullanım:

5. sınıf 1. ünite konu anlatımı
5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı

5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı

 • Burada yardımcı fiil olarak sadece is kullanılmasının sebebi, sormuş olduğumuz şey “nationality” kelimesinin yani isminin tekil olmasıdır.
 • Milliyet sorularını yanıt verirken kişi zamirlerini ve o milliyeti belirten kelimeleri kullanırız. Burada dikkat etmemiz gereken nokta ülke isimlerini ve milliyetleri iyi bilmemiz ve ayırt edebilmemizdir. Şimdi bazı ülke isimlerini ve milliyetleri aşağıda inceleyerek aradaki farkı anlayalım.
5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı
5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı

5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı

 • Şimdi örnek diyaloglarımız ile hem nereli olduğumuz hem de milliyetimizi yanıtlayalım.

Çeviri uygulaması

 • Where ara you from? = Sen nerelisin?
 • I am from Turkey = Ben Türkiyeliyim
 • What is your nationality? = Senin milliyetin nedir?
 • I am Turkish = Ben Türküm

 • Where is he from? = O nerelidir?
 • He is from Germany= O Almanyalıdır.
 • What is his nationality? = Onun milliyeti nedir?
 • He is German = O Almandır.

 • Where are they from? = Onlar nerelidir?
 • They are from France = Onlar Fransalıdır.
 • What is their nationality? = Onların milliyeti nedir?
 • They are French= Onlar Fransızdır

 • Where is Emily from? = Murat nerelidir?
 • Emily is from England= Emily İngilterelidir.
 • What is her nationality? = Onun milliyeti nedir?
 • She is English ya da Emily is English= O İngilizdir ya da Emily İngilizdir.

Dikkat! Bir bayan ismi olan Emily yerine “she” kişi zamiri kullandır. Aynı şekilde diyelim ki size bir Murat isimli bir arkadaşınız hakkında bir soru sorduğunda siz cümlede Murat yerine “he” kişi zamirini kullanabilirsiniz.

Uyarı! ingilizce 5. sınıf 1. ünite konu anlatımı dersimizin başında yaptığım uyarıyı burada tekrar hatırlatmak istiyorum. İngilizcede kişi zamirlerini ve iyelik zamirlerini bilmeden ilerleyebilmemiz mümkün değildir. Bu çalıştığımız konularda da gördüğünüz gibi her yerde karşımıza çıkmaya devam edecek olan bu kelimeleri çok iyi öğrenmeden lütfen sonraki konulara geçmeyelim sevgili öğrenciler. Bunları iyi öğrendiğimiz taktirde sonraki konuları çok kolay bir şekilde hiç zorlanmadan öğreneceğinizi göreceksiniz.

Have ve Has kullanımı

Kişi ve iyelik zamirlerinden sonra yine her yerde karşımıza çıkacak olan bir ikinci konuya daha geldik. Birer yardımcı fiil olan “sahip olmak” anlamına gelen “have got” ve “has got” kalıplarını sahiplik bildirmek için kullanacağız. Türkçe’ye nasıl çevireceğimizi ve İngilizce’ de nasıl kullanmamız gerektiğini anlamak için tablodaki örneklerimizi dikkatlice inceleyelim.

Have/ has olumlu cümleler

ingilizce 5. sınıf 1. ünite konu anlatımı
5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı

5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı

 • Kuralımız oldukça basit: Tekil öznelerde “has ” çoğul özneler ve “I” öznesinde “have” yardımcı fiilini kullanıyoruz. Türkçe’ ye “var” şeklinde bir çeviri yapıyoruz ama burada var olduğu kast edilen şeyin aslında kime ait olduğunu ya da neye sahip olunduğumuzu belirtmek için bu ifadeyi kullanırız. Bir şeyin var olup olmadığını belirtmek için bu yapıyı kullanmayız. Bu konuyu lütfen çeviri yaparken “there is/ there are” konusu ile karıştırmayalım.

Have/ has soru cümleleri

Bu cümlelerimizde “do” ve “does” yardımcı fiillerini kullanarak cümlelerimizi soruya çevireceğiz.

5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı
5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı

Have/ Has olumsuz cümleler

Bu yapıda ise “don’t” ve “doesn’t” yardımcı fiillerini kullanıp Türkçe çeviri yaparken “yok” şeklinde bir tercüme yapacağız.

5.sınıf 1. ünite konu anlatımı
5.sınıf 1. ünite konu anlatımı

Çeviri uygulaması

 • Do you have a brother?
 • Does she have a blue bag?
 • I don’t have time.
 • She has three children.
 • He has a son.
 • They have a big house.
 • Sibel doesn’t have a car.
 • Does she english course today?
 • You have a chance.
 • I don’t have homework today.

Türkçeleri

 • Senin bir erkek kardeşin var mı?
 • Onun mavi bir çantası var mı?
 • Benim vaktim (zamanım) yok.
 • Onun üç çocuğu var.
 • Onun bir oğlu var.
 • Onların büyük bir evi var.
 • Sibel’in bir arabası yok.
 • Senin bugün İngilizce kursun var mı?
 • Senin bir şansın var
 • Benim bugün ev ödevim yok.

İngilizce ders isimleri

english lessons name
ingilizcepedia, okul ders isimleri

5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı

İngilizce’ de “English” kelimesinin aynı zamanda “İngilizce” ve “İngiliz”anlamlarına da geldiğini unutmayalım. Esasen dersler için “English Class” yani “……. class” kullanımı günlük konuşmada oldukça yaygındır.  Ancak ders programı gibi çizelgelerde “Music class” yerine kısaca “Music” yazılarak günlük konuşma dilinde kullanılabilmektedir. Aynı şey diğer dersler için de geçerlidir. Örneğin normalde “bilim” anlamına gelen “science” kelimesini Fen Bilgisi dersi yerine de kullanabiliyoruz.


Which ve have/has kullanımı

İngilizce’ de “hangisi, hangi” anlamlarına gelen “which” sorusunu have/has yapısıyla kullanabileceğimiz örneklerimizi inceleyelim. Bir önemli not da;  iki  saatlik dersler için “Çift, iki misli” anlamlarına gelen “double” kelimesinin bu derslerin önünde, o dersten çift yani iki saat olduğunu anlatmak için kullanılabilmesidir.

 • Which class= Hangi ders
 • Which class do you have now? = Şimdi hangi dersin var?
 • Which classes do you have today? = Bugün hangi derslerin var?
 • I have double Math in the morning= Sabahleyin iki saat matematik dersim var.

Çeviri uygulaması

 • Which course does she have today?
 • Which classes do they have today?
 • Which classes does Aykut have at school today
 • I have Math, science and Music today
 • Do you have math today?
 • They have P.E. in the afternoon
 • We have double Turkish and I.T. in the morning
 • We don’t have English tomorrow.
 • Which classes do you have tomorrow?

Türkçeleri

 • Bugün onun hangi kursu var?
 • Bugün onların hangi dersleri var?
 • Aykut’ un bugün okulda hangi dersleri var?
 • Bugün Matematik, Fen Bilimleri ve Müzik dersim var
 • Bugün Matematik dersin var mı?
 • Onların öğleden sonra Beden Eğitimi dersi var
 • Sabahleyin iki saat Türkçe ve Bilişim Teknolojileri dersimiz var
 • Yarın İngilizce dersimiz yok.
 • Yarın hangi derslerin var?

5. sınıf 1. ünite konu anlatımı yaş öğrenme

Yaşları sorarken How old ………………? kalıbını kullanırız. Oldukça basit bir kullanımı olan örneklerimizi inceleyelim.

 • How old am I ? = Ben kaç yaşındayım ?
 • How old are you ? = Sen kaç yaşındasın ?
 • How old is he ? = O kaç yaşında ?
 • How old is she ? = O kaç yaşında ?
 • How old is it ? = O kaç yaşında ?
 • How old are we? = Biz kaç yaşındayız ?
 • How old are you? = Siz kaç yaşındasınız ?
 • How old are they ? = Onlar kaç yaşındalar ?
 • How old is Atakan ? = Atakan kaç yaşında?
 • How old is your father ? = Senin baban kaç yaşında?
 • How old is her uncle ? = Onun amcası kaç yaşında?

Yaşımızı söylerken ise kişi zamirleri ile cümleye başlayıp yaşımızı gösteren rakamı ve ardından “……years old” ifadesini kullanıyoruz.

 • I am seven years old= Ben yedi yaşındayım
 • You are fifteen years old= sen on beş yaşındasın
 • He is sixteen years old= O, on altı yaşındadır.
 • She is fourteen years old= O, on dört yaşındadır.
 • It is five years old= O, beş yaşındadır.
 • My brother is nine years old= Benim erkek kardeşim 9 yaşındadır.
 • My dog is two years old= Benim köpeğim iki yaşındadır.

Bazen ufak bir kısaltma yapıp aşağıdaki örneklerde olduğu gibi de yaşımızı söyleyebiliriz.

 • I am six years old demek yerine kısaca
 • I am six diyebilir ve
 • I am 6 yazabiliriz.
 • She is twenty= O, yirmi yaşındadır.
 • She is 20 = O, 20 yaşındadır.
 • He is nineteen= O, on dokuz yaşındadır.
 • He is 19 = O, 19 yaşındadır.
 • You are thirteen= Sen on üç yaşındasın
 • You are 13 = Sen 13 yaşındasın.

ingilizcepedia, 5. sınıf 1. ünite ingilizce konu anlatımı

4.8 6 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

8 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ŞEYMAN
ŞEYMAN
3 yıl önce

güzel anlatım bilgi için teşekürler (:

Dilan
Dilan
3 yıl önce

Merhabalar makaleniz çok güzel ancak pdf haline getirilmiş olsaydı çok daha güzel ve kullanışlı olabilirdi. Elinize sağlık…

mustafa
mustafa
3 yıl önce
Reply to  Dilan

pdf olarak almak için bilgisiyardaysan ctlrl+p yada sag üst taraftaki üç noktaya bas ve sayfayı yazdıra bas sag tarafta pdf olrak seç tamadır

Gulcan
Gulcan
3 yıl önce

Harika olmus tskler

ESAD
ESAD
3 yıl önce

ÇOK GÜZELDİ TEŞEKKÜRLER

mustafa
mustafa
3 yıl önce

pdf olarak almak için bilgisiyardaysan ctlrl+p yada sag üst taraftaki üç noktaya bas ve sayfayı yazdıra bas sag tarafta pdf olrak seç tamadır

bilinmeyen ders delisi
bilinmeyen ders delisi
3 yıl önce

Ben çok beğendim.Çok iyi ve açık anlatıor.

abdullrahman tanrıverdi
abdullrahman tanrıverdi
3 yıl önce

Ben ingilizce hocasıyım liseliler için bunlar ortaokul için ama yinede hepsi doğru 😀