Aday öğretmen iş ve işlemleri hakkında 2020-2021

0
1619
aday öğretmen iş ve işlemleri
aday öğretmen iş ve işlemleri

Aday Öğretmen İş ve İşlemleri

Aday öğretmen iş ve işlemleri nelerdir? Adaylık sürecinde öğretmen adaylarının bilmesi gerekenler nelerdir? Adaylık sürecinin aşamaları? Adaylık nasıl kalkar? Yapılan son değişikliklerle yeni eklenen uzaktan eğitim ve seminer çalışmaları nelerdir?

Aday Öğretmen İş ve İşlemleri nelerdir?

Adaylık süreci 3 genel aşamadan oluşmaktadır. Bunlar:

 • Yetiştirme Süreci: Kurum (Okul), İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince yapılır.
 • Aday Performans Süreci: Kurum (Okul), İl ve İlçe Müdürlüklerince
 • Sınav Süreci: Bakanlık tarafından merkezi olarak yürütülür.

Daha fazla yardım almak için facebook İngilizce Öğretmenleri Yardımlaşma Platformu grubumuza bu bağlantıdan katılabilirsiniz.

Şimdi Bu aşamaları tek tek inceleyelim.

Aday Öğretmen iş ve işlemleri aşamaları

aday öğretmen iş ve işlemleri nelerdir
aday öğretmen iş ve işlemleri nelerdir

1. Aday Öğretmen Yetiştirme süreci nedir?

 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul/kurumlara ilk atama yolu ile atanan aday öğretmenler sözleşmeli olarak göreve başlarlar.
 • Aday öğretmenlikten çıkıp kadroya geçebilmeleri için 654 saatlik Aday Öğretmenlik Yetiştirme Programını başarılı bir şekilde geçirmeleri gerekmektedir.
 • Adaylık süreci Özel Eğitim Kurumlarında kaldırılan adaylar için bu program 312 saat uygulanır.
 • Faliyetleri tamamlayan öğretmenlerin adaylıkları bu süreçte kaldırılmaz.
 • Adayların birinci performansı bu süreçte yapılır.

2. Aday Öğretmen Performans Süreci

 • Adaylar toplam 3 aşamada değerlendirilir.
 • Birinci ve ikinci aşama performans değerlendirmesi kurum müdürü (okul) tarafından yapılır.
 • Üçüncü performans değerlendirmesi ise kurum müdürü ve beraberinde bir müfettiş tarafından uygulanır.
 • Performans değerlendirilmesinin geçilebilmesi için bir dönemde en az 60 iş günü fiilen öğretmenlik yapılması gereklidir.
 • Tamamlanamayan performans süresi yeni dönemde sıfırlanır. Süreler sonraki döneme devretmez.
 • Performans ortalaması 50 puan ve üzeri olamayan öğretmenlerin görevlerine son verilir.
 • 414 saat sınıf içi ve okul içi, okul dışı uygulama faaliyetleri (Uygulama)
 • 160 saat Aday Öğretmen Yetiştirme Programı Uzaktan Eğitim Semineri (Uzaktan HIE Semineri) ( 13 Adet )
 • 80 (50+30) saat Aday Öğretmen Yetiştirme Programı Uzaktan Eğitim Kursları olmak üzere (Uzaktan HIE Kursu) (2 Adet zorunlu ve seçmeli )

3. Adaylık kaldırma sınavı nasıl olur?

 • Yetiştirme ve Performans süreçlerini başarıyla tamamlayan adaylar, bir yıl fiilen çalışma sonucu Adaylık Kaldırma Sınavına yani AKS’ye başvurmaya hak kazanırlar.
 • Sınav sonucunda 60 puan ve üzeri alan adaylar başarılı sayılır. Başarılı olan bu öğretmenlerin adaylıkları valiliklerce kaldırılır.
 • Başarısız olan adaylar ise il içinde başka bir kurumda görevlendirilerek performans sürecine yeniden tabi tutulurlar. Bu adaylar ikinci kez başarısız oldukları taktirde öğretmenlikle ilişkileri kesilir.
 • Adaylık kaldırma sınavına, belgelendirilebilir haklı bir mazeret ile katılamayan adaylara göreve başlamalarından sonraki yıl ki sınava girme hakkı verilir.
 • Aday öğretmenler 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanuna tabi olduklarından dolayı adaylıkları 2 yıl ile sınırlı değildir.

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci

1.Mahalli olarak düzenlenen Aday öğretmen yetiştirme hizmetiçi eğitim faaliyetleri Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen merkezi hizmetiçi eğitim programları ile yürütülecektir.

2.Aday öğretmen yetiştirme sürecinde adaylığı kaldırılan öğretmenlerin eğitimlerinde kullanılan toplamda 12 adet form, 3 adet forma dönüştürülmüştür.

3.Formlar dijitalize edilerek MEBBİS (Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemi) sistemi üzerinden Aday Öğretmen Performans Değerlendirme Modülü’nde çevrimiçi olarak doldurulmasına imkân tanınmıştır.

a)Aday öğretmen yetiştirme programı uzaktan eğitim seminerleri çevirimiçi olarak EBA’dan erişime açılmıştır.

b)Ulusal ve uluslararası mesleki gelişim programları aday öğretmen yetiştirme programı eğitim kursları adı altında çevrimiçi olarak açılmıştır.

 • 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle ataması yapılan ve göreve başlayan aday öğretmenler ile bu tarihten önce ataması yapılan ve göreve başlayanlardan daha önce adaylık eğitimlerine hiç katılmayan aday öğretmenlerin adaylık kaldırma sınavını hiç almamış aday öğretmenler Ek-1 program doğrultusunda merkezi olarak düzenlenecek “Aday Öğretmen Yetiştirme Uzaktan Eğitim Semineri” ve Aday Öğretmen Yetiştirme Uzaktan Eğitim Kurslarını tamamlamaları gerekmektedir.
 • Adaylık Kaldırma Sınavına katılarak başarılı olan ve Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nı tamamlamamış, eksik eğitimleri olan öğretmenlerin Ek-4 denklik tablosuna göre eksik kalan eğitimlerini merkezi olarak düzenlenecek “Aday Öğretmen Yetiştirme Uzaktan Eğitim Semineri” hizmetiçi eğitim faaliyetine başvurarak tamamlamaları gerekmektedir.
 • Adaylık Kaldırma Sınavına katılmamış, Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nı tamamlamamış, eksik eğitimleri olan öğretmenlerin Ek-4 denklik tablosuna göre eksik kalan eğitimlerini güncellenen Ek-1 programa göre merkezi olarak düzenlenecek hizmetiçi eğitim faaliyetlerine başvuruda bulunarak tamamlamaları gereklidir.
 • Adaylık Kaldırma Sınavına katılmamış, adaylık eğitimlerini tamamlamış öğretmenlerin güncellenen Ek-1 Aday Öğretmen Yetiştirme Programı eğitimlerinden muaf tutulması, ancak adaylık kaldırma sınavı güncellenen yeni programa göre yapılacağından sınava katılacak bu öğretmenlerin istemeleri hâlinde güncellenen Ek-1 programda yer alan hizmetiçi eğitim faaliyetlerine başvuruda bulunarak katılması gerekmektedir
 • Adaylık Kaldırma Sınavına katılmış ancak başarılı olamamış aday öğretmenler

1.Eğitimlerini tamamlamış olanlar eğitimlerden muaf olarak tekrar Adaylık Kaldırma sınavına katılacaktır.

2.Eksik eğitimi olanlar Ek-4 denklik tablosuna göre eksik kalan eğitimlerini tamamlayarak Adaylık Kaldırma sınavına katılacaktır.

Aday Öğretmenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

 1. Tüm aday öğretmenler yetiştirme sürecini dikkatlice takip etmelidir. Yapılan her türlü işlemin MEBBİS platformuna işlenip işlenmediğini kontrol etmeleri gerekmektedir.
 2. Tüm yetiştirme süreci boyunca görev ve sorumluluklarını iyi bilmeli.
 3. Performanslarının zamanında MEBBİS’e işlenip işlenmediğini kontrol etmeli.
 4. MEB tarafından yapılan duyuruları takip etmeli.
 5. Adaylar sınav klavuzu hükümlerini incelemeli ve dikkat etmelidir.
aday öğretmen iş ve işlemleri uygulama
aday öğretmen iş ve işlemleri uygulama

Aday öğretmen hizmet içi eğitim kursları

aday öğretmen iş ve işlemleri

Aday Öğretmenler için önemli kılavuz ve ekler

Aday Öğretmen iş ve işlemleri

Yeni Aday Öğretmen Dosyası için gerekli yeni sisteme göre en güncel evrakları hazır olarak indirmek için Yeni Aday Öğretmen Dosyası bağlantımıza tıklayın.

Yazımız umarım tüm yeni zümrelerimiz için faydalı olmuştur. Adaylık süreci ile ilgili sorularınızı ve bildiklerinizi yeni zümrelerimizinde faydalanabilmesi için yorum sekmesinde paylaşabilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments