Aday Öğretmen Uygulama Çalışma Formu Nasıl Doldurulur?

16
7379
Aday Öğretmen Uygulama Çalışma Form örneği
Aday Öğretmen Uygulama Çalışma Formu Nasıl Doldurulur

Aday Öğretmen

Uygulama Çalışma Formu Nasıl Doldurulur?

Aday Öğretmen Uygulama Çalışma Formu Nasıl Doldurulur? Son açıklanan resmi yazılara ve uzaktan eğitim programına göre çalışma formları nasıl doldurulacak? Hazırladığımız yazı ve örnekleri aday öğretmenlerimiz tarafından dikkatlice incelenmesini tavsiye ediyoruz.

Aday Öğretmen Uygulama Çalışma Formu

Aday öğretmenlerimiz MEBBİS üzerinde doldurduktan sonra aday öğretmen dosyalarında saklamaları gereken uygulama çalışma formları nasıl doldurulacak? Adaylarımızın MEBBİS üzerindeki formları doldurmadan önce aşağıdaki maddeleri dikkatlice okumalarını öneriyoruz. Zira, formların ders programlarına göre düzenlenmesi gerekmekte olup, oldukça dikkat isteyen bir planlama gerekmektedir. Bu nedenle planlamanızı yapmadan önce yarın açılacak olan formları hemen doldurmamanız gerektiğini (Eğer yarın doldurularak tamamlanması istenmediği taktirde) hatırlatıyoruz. Zira eğitim-öğretim yılı takviminde yapılan değişiklikler ve ders programlarınızın haftalık dağılımları bu formların doldurulmasındaki en önemli kriter olmaktadır.

 • Ders planlama, hazırlık ve değerlendirme 144 saat “Yetiştirme Sürecinde, bağımsız olarak ders, etüt, nöbet vb. görevi verilen aday öğretmenler bu süreçte girdiği dersler ve ders hazırlıkları, yetiştirme programının “Ders Planlama ve Hazırlık/Değerlendirme (144 saat)” ile “Ders Uygulaması (90 saat)” saatlerinden sayılacaktır. Buradan da anlaşılacağı üzere ders programımızda girmiş olduğumuz tüm dersleri ve nöbet görevlerini de ders planlama, hazırlıktan ve değerlendirmeden sayabileceğiz. 
 • Ders uygulaması 90 saat.  Okul idaresi tarafından tebliğ edilen programımızdaki ders dağılımına göre günlere dağılımı yapılacak. Burada ders planlama, hazırlık ve değerlendirmenin de yine girmiş olduğumuz dersler ve tuttuğumuz nöbetlerden sayılacağını unutmamalıyız.
 • Ders izleme 60 saat. Haftada 2 saat yapılır. Dolayısı ile 30.hafta sonunda bitecek.  Bu da çalışma formlarının maksimum 30 hafta doldurulacağı anlamına geliyor. Planlama ve dağıtım yapılırken 7 saatlik bir dersimizin olduğu güne 2 saatlik bir ders izleme koyamayız çünkü günlük çalışma saatimiz 8 saat olarak belirlenmiştir.
 • Okul içi gözlem ve uygulamalar 100 saat. Haftada 4 saat yapılacak. Bu raporlama 25.haftada bitmiş oluyor. Bu madde de yine yukarıdaki gibi ders programımız ile uyum içinde olup diğer çalışmalarla çakışmayacak şekilde doldurulmalıdır.
 • Aday Öğretmenin Görev Yaptığı İlin Ekonomik Sosyal ve Kültürel Yapısının Tanıtımı 20 saat.

ÇALIŞMA -UYGULAMA FORMU SAAT DAĞILIMLARI

 • Ders planlama, hazırlık ve değerlendirme 144 saat: Haftada 6 saat 24 haftada bitecek. Canlı derslerinizin olduğu günlere ya da bir gün öncesine eklenecek. 1 sonraki ders yapılacak olan canlı/yada okuldaki dersin kazanımları belirlenecek. Hafta 2 saat x 3 güne yayılacak.
 • Ders uygulaması 90 saat: Haftada 3 saat yazılabilir, 30 haftada bitecek. EBA CANLI DERSLERİNİZİN OLDUĞU GÜNLERE 1’er saat dağıtılacak
 • Ders izleme 60 saat: Haftada 2 saat 30 hafta yazılacak. 1 saat x 2 gün şeklinde dağıtılacak.
 • Okul içi ve gözlem 100 saat: Haftada 4 saat 25 haftada tamamlanacak. Uzaktan eğitim sürecinde haftada 1 okula gittiğiniz güne eklenecek.
 • Aday Öğretmenin Görev Yaptığı İlin Ekonomik Sosyal ve Kültürel Yapısının Tanıtımı 20 saat: Bu bölüm diğer faliyetler bölümüne hafta 1 saat olarak eklenecek. 20 haftada bitmiş olacak.
 • Ders uygulamaları için kazanımları nereden yazacağım? Uygulama alanına doldurulan kazanımlar yıllık planlardan bakılarak yazılmaktadır. 2020-2021 yılı için uzaktan eğitime göre hazırlanmış yıllık planlarımızı indirmek için ingilizce yıllık planlar bağlantımıza tıklayabilirsiniz.

Aday Öğretmen Uygulama Çalışma Formu Doldururken Dikkat Etmemiz Gerekenler

 • ÖNEMLİ! MEBBİS üzerinde açılan formlarda her gün için tek bir kutucuk ayrılmış. Bu da çalışmalara ayrılan saatleri anlamsız kılmaktadır. Bunun MEB tarafından yapılan teknik bir hata mı yoksa başka bir sebebi mi var henüz bilemiyoruz. Ancak biz formlarımızı girerken yapmış olduğumuz açıklamaların yanına her ihtimale karşın parantez içinde (2 saat yapıldı) şeklinde notlar çıkarmamızda fayda var.
 • Aday Öğretmen Yetiştirme süreci boyunca aday öğretmenlerimiz yönetmeliğe göre günde 8 saat görevde olacaklar. Yine aynı yönetmeliğe göre ders ve diğer görevleri dışındaki sürede adaylık eğitimiyle ilgili faaliyetlerini sürdürecekleri denilmektedir. Bu nedenle günlük çalışma programı 8 saat üzerinden planlanacaktır.
 • Pandemi nedeniyle tüm öğretmenler haftanın 1 günü okulda olacaktır. Dolayısı ile 4 saatlik okul içi Gözlem Uygulama ile 4 Saatlik Ders İzleme Faaliyeti bu günde yapılabilir. Sadece uzaktan eğitim sürecinde böyle yapılmalıdır. Uzaktan eğitim süreci sonunda normal programa dönülmelidir.
 • Haftalık Çalışma Programında ders Uygulaması ve Ders izleme faaliyetlerinden arta kalan zamanlarda ise 6 saat Ders Planlama, Hazırlık ve değerlendirme çalışmaları yapılabilir. Bu çalışmalar normalde ders saatlerinde yapılamayacağından dolayı, ders programı ve günlük çalışma saati hesaplanarak dağılım yapılmalıdır. Ancak yayınlanan çalışma programında bu çalışmaların da girilen derslerden sayılabileceği yazmaktadır. Bu nedenle formumuzu bu 2 kriteri unutmadan dengeli 1 şekilde hazırlamamız gerekmektedir. 
 • Yetiştirme sürecinde aday öğretmenler, çalışma programı çerçevesinde haftada 2 (iki) saat ‘ders izleme’ uygulaması yapacaktır. (Aday öğretmen danışman öğretmen rehberliğinde danışman öğretmeninin ve diğer öğretmenlerin dersini izler, ilgili formları doldurur ve ders sonunda gözlemde bulunduğu sınıfın öğretmeniyle izlediği dersin değerlendirmesini yapar. Aday öğretmenler, kendi okulunda ders izleme süresinde farklı branşlardaki öğretmenlerin derslerinde de gözlemlerde bulunur. Bu dersin kaç saat olacağı danışman öğretmeni ve okul müdürü tarafından belirlenir.
 • Yetiştirme sürecinde aday öğretmenler, çalışma programı çerçevesinde haftada 4 (dört) saat okul içi gözlem ve uygulamalar’ yapacaktır. (Aday öğretmen, öğretmenler kurulu, zümre öğretmenler kurulu, şube öğretmenler kurulu, rehberlik hizmetleri yürütme kurulu, öğrenci davranışlarını izleme kurulu, disiplin kurulu, okul aile birliği toplantısı, anma ve kutlama komisyonu, sosyal etkinlik ve kulüp çalışmaları, satın alma, muayene ve teslim alma komisyonu, servis denetimi, kantin denetimi, yetiştirme kursları gibi okuldaki bütün kurul ve komisyonları izler.

Aday Öğretmen Dosyası evraklarımı nereden temin edebilirim?

Aday Öğretmen Dosyası içinde bulunması gereken tüm evraklara ve örnek MEBBİS formalarına ulaşmak için Aday Öğretmen Dosyasında Bulunması gerekenler bağlantımıza tıklayabilirsiniz. Aday öğretmen uygulama çalışma formalarınız doldurulmuş olarak sayfamıza yüklenmiştir. Hemen indirmek için aday öğretmen dosyası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Önemli Site Uyarısı! Site içerisinde yapmış olduğum tüm çalışma ve paylaşımlar ücretsizdir. Lütfen adaylık dosyası ve benzeri işler için ücret teklifinde bulunmayın. ingilizcepedia non-profit bir eğitim sitesi olup, buradaki amaç para kazanmak değil yardımlaşmaktır.

Kaynak: OYGM.MEB

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

16 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
İbrahim Susam
İbrahim Susam
3 yıl önce

Sayın hocam Almanca öğretmeniyim form hazırlama ve 4 Ocak öncesi-sonrası olarak ayrı ayrı dosyalama hazırlığı konusunda konusunda yardımcı olabilir misiniz?

asdasd
asdasd
3 yıl önce

günlük 8 saat calısma yazmak zorunda mıyız? mesela 1 gün toplam 4 saatlik işlem yazdık diyelim. bu durumda ne yapmamız gerekiyor

Esralev
Esralev
3 yıl önce

Çok Açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler.

feride
feride
3 yıl önce

Merhaba Hocam 4 saatlik dersimizin olduğu güne 2 saatlik ders izleme koyabilir miyiz? Paylaşımınızda 1 saat 2 gün şeklinde dağıtılacak demişsiniz Bu arada emeğinize sağlık gerçekten çok açıklayıcı olmuş,çok teşekkür ederim..

feride
feride
3 yıl önce
Reply to  feride

Hocam bir de pazartesi 7 saat canlı dersim var.Bu durumda pazartesiye 1 saat olmak üzere ders izleme ve ders uygulamayı yazabilir miyim?Çünkü günlük çalışma programı 8 saat saat üzerinden değerlendiriliyor demişsiniz.Ders uygulama zaten canlı dersi kapsadığı için fazladan saat sayılmamalı mı

Yıldız
Yıldız
3 yıl önce

Merhabalar Hocam. Yazı için teşekkürler gerçekten açıklayıcı olmuş.
Benim sorum. Mart ayında atandık ama fiilen derslere eylülde girmeye başladık. ve bu güne kadar hiç bir dosya doldurmadım. Dosyaları anladığım kadarıyla güncellenen programa göre mi doldurmam gerekiyor?. ve tarih konusunda kafam karıştı 30 haftalık sürecin ilk haftasını 21. Eylülden itibaren mi doldurmam gerekiyor .yoksa hiç bir şey yapmadığım için ilk haftayı 4 Ocaktan başaltabilir miyim? Teşekkürler.

Yıldız
Yıldız
3 yıl önce
Reply to  ingilizcepedia

Çok teşekkür ediyorum.

haşim
haşim
3 yıl önce

merhaba bu çalışma formu saat dağılımı ortaokul ve lise için ortak mı ?

aysegulesra
aysegulesra
3 yıl önce

hocam emeğiniz için teşekkürler. ben 2019 aralık ek atamayla atanıp direkt doğum iznine ayrıldım ve 27 ocak 2021 de ( yarı yıl tatiline denk geldi) göreve başladım hangi formla başlamam gerekiyor 1-5 Mart mı?