Adjectives konu anlatımı

0
2231
adjectives konu anlatımı
adjectives konu anlatımı

Adjectives konu anlatımı

Adjectives konu anlatımı ve örnekleri. Adjectives türleri nelerdir? Bu dersimizde Türkçe dil bilgisine dayalı olarak ingilizce dil bilgisinde bilmemiz gereken sıfat türlerini öğreneceğiz.

Adjectives türleri nelerdir?

Adjectives yani sıfatlar isimleri niteleyen kelimelerdir. Bu bazen miktar olarak olabilir, bazen de nitelik olabilir. Dolayısı ile sıfatların da kendi aralarında türleri vardır.

1- ingilizce n

 • : Bu bir karşılaştırma sıfatıdır. Karşılaştırma sıfatları 2 farklı şeyin çeşitli özellikleriyle karşılaştırmaları gerektiğinde başvurduğumuz sıfatlardır. Bu sıfatlar kullanıldığında genelde “more”, “than” ve “er” gibi kalıplara da başvurulur. Sıfatların karşılaştırmasıyla ilgili detaylı bilgiyi grammar index sayfamızda comparatives ve superlatives başlığında bulabilirsiniz. Örneğin; This car is more expensive than your car is = Bu araba senin arabandan daha pahalıdır. Your car is slower than our car = Senin araban bizim arabamızdan daha yavaştır. Bu cümlelerde kullanılan “more expensive ve slower” sıfatları birer comparative adjective örneğidir.
 • : Bu sıfat türü ise 3 veya daha fazla şeyin bulunduğu bir gurup içerisindeki tek bir şeyin diğerlerine oranla üstünlüğünü ifade etmek için kullanılır. Grup içinde, o özelliğe ile öne çıkan tek şey olduğu için genelde ilgili sıfat ve ismin önünde the kullanılır. Superlatives adjectives kullanılan cümlelerde “most” ve “est” gibi kalıplar görebilirsiniz. Bunların kullanımı için de comparatives ve superlatives yazımızı inceleyebilirsiniz. Örneğin; aldıkları ekler nedeniyle most hard-working, most beautıful, coolest, fastest gibi sıfatlar birer superlative adjective olarak değerlendirilir.

2- ingilizce n

adından da anlaşılacağı gibi nouns ya da zamirlerin miktarını ve sayısı hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan sıfatlardır.

Örneğin; Some, a lot of, few, little, most, all, no, any, whole, enough, many, the fifthy costumer, 120 students gibi sıfatlar nicelik sıfatlarıdır.

Dikkat! İşaret sıfatları mutlaka işaret ettikleri ismin önünde kullanılır. Örneğin This car is mine.

 • Benim ( This is my house)
 • Your = Senin ( It is your bag )
 • =
 • = Onun ( This is her child)
 • Our = Bizim ( It is our dog )
 • = Sizin ( It is your telephone)
 • = Onların ( This is their table)

Ancak bazen mesela ” o senin çantan” demek yerine kısaca “o seninki” deriz. Burada karşımızdaki kişi bahsettiğimiz şeyin çanta olduğunu bildiği için, “çanta” ismini cümleden çıkartırız. Bu durumda aşağıdaki sıfatları kendinden sonra bir isim gelmeden de kullanabiliriz.

Adjectives konu anlatımı

 • Yours = Seninki
 • Ours = Bizimki
 • Yours= Sizinki

 yani soru sıfatlarını soru sormak için kullanılan sıfatlardır ancak bunları diğer soru zarflarıyla karıştırmayalım. Bu sıfatlar;

 • which
 • what
 • whose

Bu sıfatlar kendilerinden sonra mutlaka bir isim alırlar. Dikkat! isim almıyorlarsa o zaman soru sıfatı değil soru zarfı olarak kullanıldığını düşünebiliriz. Soru zarfı ve soru sıfatları arasında kafa karışıklığı yaşabilirisiniz. Bu nedenle adjectives konu anlatımı dersimizden sonra grammar index sayfasına giderek soru zarflarıyla ilgili yazımızı okumanız sizin için faydalı olacaktır.

 • book do you want to read first? = İlk olarak hangi kitabı okumak istiyorsun?
 • colour do you like most? = En çok hangi rengi seviyorsun?
 • car is it? = O kimin arabası?

bölme, paylaştırma ve ayrıştırma anlamları vermek için kullanılan sıfatlardır. Türkçede biz bunu sayı sıfatlarının sonuna “er” ve “ar” getirerek yapıyoruz.

 • book
 • soldier
 • of these books
 • of them
 • one
 • One ( a new one)

Son olarak ele alacağımız adjectives türleri arasında articles, Türkçede bulunmadığı için ilk başta anlaması biraz zor gibi gelebilir. Aslında gayet kolaydır. Biz ingilizcepedia olarak articles için kategori sıfatları eşleştirmesini doğru bulduğumuz için bu şekilde bir çeviri yaptık. Aşağıdaki örneklerimize bakarsanız bunun nedenini daha iyi anlayabilirsiniz. Articles yani kategori sıfatları “a, an ve the” olarak üç adettir. Bu sıfatlar, hakkında konuşulan ismin kategori içerisindeki yerinin belli olup olmadığı hakkında bize bilgi verir. Bu konunun detayı için articles yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Give me the book = Bana kitabı ver. ( İstenilen kitap bellidir. Kitap kategorisi içerisinde bulunan belirli bir kitaptan bahsediliyor)
 • Give me a book = Bana bir kitap ver ( İstenilen kitap belli değildir. Kitap kategorisi içerisinde herhangi bir kitaptan birisi isteniyor)

Adjectives konu anlatımı

Adjectives konu anlatımı önemli sıfatlar 1
Sıfat Anlamı Sıfat Anlamı Sıfat Anlamı
1 ugly çirkin 11 slow yavaş 21 hot sıcak
2 beautiful güzel 12 fast hızlı 22 cold soğuk
3 weak zayıf 13 smart akıllı, zeki 23 clean temiz
4 strong güçlü 14 silly aptal 24 dirty kirli
5 lazy tembel 15 cute şirin 25 expensive pahalı
6 hardworking çalışkan 16 frightening korkutucu 26 cheap ucuz
7 boring sıkıcı 17 scary korkunç 27 safe güvenli
8 funny eğlenceli 18 easy kolay 28 dangerous tehlikeli
9 bad kötü 19 simple basit 29 interesting ilginç
10 good iyi 20 difficult zor 30 important önemli

Adjectives konu anlatımı önemli sıfatlar

Adjectives konu anlatımı için önemli sıfatlar 2
Sıfat Anlamı Sıfat Anlamı Sıfat Anlamı
31 long uzun 41 kind kibar 51 crowded kalabalık
32 tall uzun (boylu) 42 rude kaba 52 busy meşgul
33 short kısa (boylu) 43 thin zayıf ince 53 clever akıllı
34 coward korkak 44 slim zayıf, sıska 54 rich zengin
35 brave cesur 45 small küçük 55 poor fakir
36 heavy ağır 46 big büyük 56 happy mutlu
37 low alçak, düşük 47 new yeni 57 sad üzgün
38 heigh yüksek 48 old eski 58 cheerful neşeli
39 quiet sessiz 49 young genç 59 careful dikkatli
40 noisy gürültülü 50 old yaşlı 60 successful başarılı

 

İngilizce sıfatların sıralanışı

Bildiğimiz üzere çoğu zaman cümlelerimizde birden fazla sıfat kullanmamız gerekir. Peki, böyle bir durumda hangi sıfatı önce kullanmalıyız? Bu konu dil bilimcilerin tam olarak anlaşamadığı bir konu olsa da sıralamanın genel kabul gören şekli bu şekildedir.

ingilizce sıfatların sıralanışı
ingilizce sıfatların sıralanışı

Yazımızı beğendiğinizi umuyor ve bize destek olabilmek için sizi facebook sayfamızı beğenmeye davet ediyoruz. Eğer bir ingilizce öğretmeniyseniz ingilizce kazanım testleri sayfamızı ya da ingilizce dokuman ara sayfamızı da mutlaka ziyaret ediniz.

Grammar index’e geri dön>

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments