Ara tatillerde dyk kursu var mı?

0
4767
ara tatillerde kurs var mı
ara tatillerde kurs var mı

Ara tatillerde DYK kursu var mı?

Ara tatillerde DYK kursu var mı? Bu sene ilk kez yapılacak olan ara tatiller öncesi tüm öğretmenlerin en çok sorduğu sorulardan biri.

Dikkat! 22 Ocak 2021 tarihinde DYK kursları açılıyor!

Milli Eğitim Bakanlığının 20.01.2021 tarihinde yayınladığı resmi yazıya göre DYK kursları yeniden açılıyor. Resmi yazıyı görmek için bu bağlantıya tıklayın.

Ara tatillerde DYK kursu yapılacak mı?

Bu soruya yanıt verebilmek için iki şeyi dikkatlice incelememiz gerekli. Birincisi yayınlanan son DYK kurs yönetmeliğidir. İkincisi ise; yine bu yönetmelikte yayınlanan DYK kurs takvimidir. Öncelikle bir yönetmeliğe bakalım isterseniz. Bakalım yönetmelikte ne yazıyor?

1. Bölüm Genel Esaslar’a göre;

1.22. Yaz döneminde açılan kursların süresi 4 haftadan az 8 haftadan fazla, yıllık açılan kursun süresi ise 16 haftadan az, 36 haftadan fazla olamaz.

Buradan anlaşıldığı üzere DYK kursları saat üzerinden değil, haftalık birimler halinde açılan bir kurstur. Yani 4 hafta 3 günlük bir kurs açabilmemiz mümkün değildir. 4 hafta açabiliriz, 8 hafta açabiliriz 36 hafta açabiliriz ancak 32,5 haftalık bir kurs açamayız. ( Sınıflara göre verilen ders saatleri kurs süresiyle ilgili bir konu değildir. Yani sizin kursunuz tabiki 32.5 hafta sürebilir ama bu kurs süresi 33 haftalık bir programın sınırları içinde olmak zorundadır.) Şimdi kurs sürelerini ilgilendiren bir diğer maddeyi inceleyelim.

8. KURS SÜRELERİ

8.1. Kurslar yıllık ve yaz dönemi olarak planlanır. Yıllık planlanan kursların eylül ayının son haftasında, yaz dönemi kurslarının ise temmuz ayının ilk haftasında başlatılması esastır. Yıllık açılan kurslar ders yılı sonuna kadar devam eder.

8.2. Kursların başlangıç ve bitiş tarihleri iş takviminde belirtildiği şekilde uygulanır. Yaz dönemi kursları, iş takviminde belirtilen tarih aralığına bağlı kalmak şartıyla kurs merkezleri tarafından başlangıç ve bitiş tarihi belirlenerek açılabilir.

Şimdi burada 8.2. maddeye lütfen dikkat edelim. Burada kurs başlangıç ve bitiş tarihlerinin iş takviminde belirtildiği gibi uygulanması gerektiği yazıyor. Ancak yaz dönemi kurslarının bitiş ve başlangıç tarihleri, ilgili aralık içinde olması kaydıyla kurs merkezince belirlenir diyor. Bu da oldukça önemli bir bilgi olup yaz dönemi için bunu not etmekte fayda var.

DYK kurs takvimi nedir?

Yeni DYK KURS Takvimi 2020-2021 2.Dönem için açıklandığında takvimi güncelleyeceğiz.

DYK kurs takvimi
DYK kurs takvimi

DYK kurs takviminden gördüğünüz gibi Kurslar 30 Eylül Pazartesi günü başlıyor ve 7 Haziran pazar günü sona ermektedir.

Ara tatillerde DYK kursu var mı?

Gelelim bizi sonuca götürecek en önemli maddeye. Yönetmeliğin 1.13.maddesine göre;

1.13. Yıllık düzenlenecek kurslar; 5,6,7,8,9,10 ve 11 inci sınıflarda öğrenim gören öğrenciler için eylül, 12 nci sınıflarda öğrenim görecek öğrenciler ile ortaöğretimden mezun olanlar için ise temmuz ayında başlayacak şekilde planlanır. Ancak ara tatillerde kurs yapılmaz. Olağanüstü durumlarda bu süreler millî eğitim müdürlüğünce değiştirilebilir.

Görüldüğü gibi ara tatillerde kurs yapılmaz ibaresi açık ve net bir şekilde yazmaktadır. Önceki yönetmeliğimizde tek bir ara tatilimiz varken yeni yönetmeliğe “ARA TATİLLER” ibaresi girişmiştir. Şimdi MEB iş takvimine bakara ara tatilin ne zaman başladığına ve kaç gün olduğuna bakalım;

okulların açılış tarihi
okulların açılış tarihi

Görüldüğü gibi ara tatilimiz 18-22 kasım arası olup aslında 5 gündür. Ancak kurs yılı 7 Haziran pazar günü bitmekteydi  Ve yine biliyoruz ki kurslarımız 30 Eylül pazartesi günü başlamıştır. Öyleyse çıkarılacak sonuçlar:

Ara tatillerde DYK Kursu olmayacak !

  1. Bir kurs haftası 7 günden oluşup pazartesi başlayıp ilgili haftanın hafta sonu olan pazar günü sona ermektedirler. Öğrencilerin sınıf bazındaki haftalık ders dağılımları buna göre yapılır.
  2. Ara tatillerde kurs yapılmaz. Birinci ara tatil 18 Kasım pazartesi günü başladığı için 16-17 Kasım hafta sonu kurslar doğal olarak devam eder. 
  3. Ara tatil 22 kasımda bitecektir. Ancak 23-24 Kasımda kurs yapılamaz.  Kurslar 25 kasım pazartesi başlar. Aksi halde 7 Haziran pazar günü bitmesi gereken yıllık kurs planında, hafta dışı fazladan 2 günlük kurs oluşur.

Verdiğimiz bilgiler umarım faydalı olmuştur. Dokuman ara sayfamıza giderek DYK Kategorisini seçerseniz haftalık tarihleri de eklediğimiz DYK kurs planlarımızı indirebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments