Be going to vs Will

4
1120
will ve be going to farkı
will vs be going to farkı

Will Be Going To Arasındaki Farklar

Will ve be going to arasındaki farklar nelerdir? Gelecek zamanlar arasındaki kullanım farkı ve örnekleri. İlk olarak tablomuza göre will going to farkı olarak sıralayabileceğimiz kullanımları inceleyeceğiz. Daha sonra bunlarla ilgili örneklerimize bakacağız. Son olarak da will vs going to egzersizleri ile ufak bir alıştırma yaparak çalışmamızı bitireceğiz.

Will going to farkı

Genellikle will ve be going to birbirlerinin yerine kullanılabilir. Ancak native speaker dediğimiz konuşmacılar günlük kullanımda bazı özel durumlara göre farklı seçimler yapabilmektedir. Aslında be going to yapısının doğal iskeletini dikkatli incelerseniz bu anlam farklılığının da zaman içinde nasıl oluştuğunu anlayabilirsiniz. Böylelikle cümlelerinizdeki doğru will ve going to tercihini doğal yollarla kazanabilme hızınız artmış olacaktır. To be olmak fiili ile “go to” bir şey yapmaya gitme ve kafaya koyma anlamında planlanmış bir niyetin yansıması olarak zaten kendini belli etmektedir.

will ve be going to farkı
will-going-to-farkı
Will vs be going to
Will kullanırken Be going to kullanırken
A rapid decision  A prior plan
We have nothing to eat in the kitchen. Don’t start the movie. I will go and get something to snack right away. They invited me to join them on the trip But, I am not going to join them because Jim may be there as well.
Predictions
 based on opinion  based on evidence
I think he will fall off the horse soon. He isn’t a good horse rider. I think he is going to fall off the horse soon.
 in the remote future  in the near future
 I don’t think that she will study physics at the university.  Your choice is very dangerous. We are going to take this road.
Attention! Aslında based on evidence ile near future tahminleri aynı sebep sonuç ilişkisine dayanmaktadır. Ancak bazı kaynakların aradaki farkları anlatırken bu başlıkları da ayrıca açtığını görüyoruz. Durumu daha sağlıklı karşılaştırabilmeniz için bunları ayırca eklemek istedim.
I am afraid that this tunnel will collapse one day. I think that the tunnel is not safe. It is going to collapse soon.
I think that it will rain today. We’d better take an umbrella. Look at those clouds. It is going to rain for hours today. We’d better hurry up.
He will fall off the horse in the next race. Look at him! He rides too fast. He is going to fall off the horse soon if he rides like that.

Attention! Be going to kullanırken, vermiş olduğumuz kararları ya da an içinde sahip olduğumuz kanıtları vurgulamak isteriz. En belirgin ayırt edici özellik olarak bunu bilmeniz yeterlidir. Bu demek oluyor ki aynı cümleleri ya da benzerlerini vurgularımızı değiştirerek hem will hem de be going to ile kullanmak mümkündür. Yukarıdaki tabloda dikkat ederseniz ufak değişiklikler ile bazı örnekleri bu şekilde kullandım.

Ek kaynak! Bu konudan önce dilerseniz önce future tense konu anlatımı bağlantımıza tıklayarak will ile ilgili diğer kullanımları da görebilirsiniz.

Will be going farkı ve kullanımı

Şimdi mümkün olabilecek tüm durumları tek tek inceleyerek ne zaman be going to ve will kullanacağımızı görelim.

1- Predictions için be going to örnekleri

Burada dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar sırasıyla şu şekildedir.

  • Evidence dediğimiz olgu bize eylemin ya da durumun yakın gelecekte gerçekleşeceğini göstermektedir.
  • Elimizdeki kanıt büyük çoğunlukla şuanda ya da çok yakın geçmişte görme ve işitme gibi duyularımız aracılığıyla kazanılmıştır.
  • Be going to kullanımını seçtiğimizde elimizdeki kanıtları ya da olayın çok kısa bir süre içersinde gerçekleşeceğini vurgulamış oluruz. Başka bir deyişle bir çeşit uyarı vermiş oluruz.
Predictions- be going to Commentary
I feel terrible. I think I am going to catch the flu. Şuanda kötü hissediyor ve bu çok yakın 1 zamanda gerçekleşecek.
Get back! the car is going to explode. Muhtemelen bir kaza olmuş ve arkadaşının arabadan uzak durmasını istiyor. Konuşma anında elde edilen duyusal -görsel -işitsel işaretler arabanın patlamak üzere olduğunu gösteriyor.
She‘s going to pick up all of those dishes right now. This kitchen is a mess! Our guests are about to arrive. Durum oldukça acil görünüyor. Misafirler gelmek üzere. Bu nedenle mutfağın derhal temizlenmesi yönünde bir ültimatom veriliyor.
If they have done a mistake, they’re going to pay for it. Burada ise ödenecek olan bedel yapılacak olan hataya bağlanarak bir sebep sonuç ilişkisi kuruluyor. Yapılacak olan hata, ödenecek bedelin işareti oluyor.
It looks like the weather is going to clear up around 4 pm. Havanın açılacağı duyular ile yapılan bir gözlemin sonucuna dayalı olarak tahmin ediliyor. 
Attention! Hava durumları için will ya da be going to kullanılacak şeklinde bir genelleme yapamayız. Zira bunların seçimi tamamen kontekst ve vurgulanmak istenene göre değişmektedir. Hava durumu örnekleri aşağıda daha detaylı olarak açıklanmıştır.

2- Prior plans için be going to örnekleri

Prior plans – be going to Commentary
Carol Cooley is going to study nursing at Essex University. Konuşmacı önceden yapılmış olan bu plan hakkında bilgi sahibidir. Eğer bu cümle planlanmış bir eylemin habercisi değil de bir tahmin olsaydı, o zaman konuşmacı “will” kullanır ve muhtemelen başına da “I think” eklerdi.
A: They are waiting for your phone.
B: Yes I know. I‘m going to call them later.
Bu konuşma bize yanıt veren kişinin her şeyin farkında olduğunu gösteriyor. Bu nedenle mevcut durum ile ilgili hazırlıklı olduğunu göstermek için yanıtını be going to ile veriyor.
We’re going to go to the supermarket after school. Do you need something for dinner?  Markete henüz gidilmemiştir. Esasen henüz okula da gidilmemiştir. Ancak okul çıkışında markete uğrama planının henüz ev terk edilmeden önce yapıldığı görülmektedir.
Choose where you are going to go on holiday. Tatil yapılacak yer bireysel bir seçim olacaktır. Ayrıca bu seçimin gerçekleşmesi önceden yapılacak olan bir planlamaya bağlıdır.

3- Predictions için hem “be going to” hem de “will” kullanabileceğimiz durumlar

Predictions söz konusu olduğunda yukarıdaki durumların dışında  will ve be goring to birbirlerinin yerine kullanılabilmektedir. Yukarıda be going to için belirttiğimiz çok bariz durumlar dışında her ikisini de kullanmanızda bir sakınca yoktur. Burada kuralları ezberlemekten ziyade, bunları seçtiğinizde anlama nasıl bir detay kattığınızı farketmeniz daha önemlidir. Ancak şu notu da düşmekte fayda var! Genellikle native konuşmacılar predictions için “will” kullanmayı tercih ederler. Aşağıdaki durumlar da doğrudur.

 Will ya da be going to
I think it will snow in the evening She believes it is going to snow in the morning.
People think that humans will land on Mars by the early 2040s. Americans think that humans are going to land on Mars by the early 2030s.
Hava durumu için will- be going to kullanımı
Weather forecasters say it will be a mild and breezy night on Christmas Eve. (cited from Guardian Business) The weatherman says it‘s going to be a gorgeous day this Mother’s Day. (cited from BBC)
Hava durumu sunucularının burada kişisel görüşleri ile basit bir tahminde bulunduklarını görüyoruz. Muhtemelen haklı çıkacaklar. Muhtemelen tahminleri bazı verilere dayanmaktadır. Ama bu verileri – kanıtları çok fazla öne çıkarmadan tahminde bulunmayı tercih ediyorlar. Bu cümle ise sunucunun yakın zamanda gerçekleşecek olan bu durum hakkında biraz daha kendinden emin ve güven verici konuştuğunu görüyoruz. Bu nedenle yapmış olduğu tahminde elinde sağlam veriler olduğunu ve bu durumun çok yakında gerçekleşeceğini ima etmekte eli oldukça rahat görünüyor.

Will vs be going to egzersizleri

Test hakkında: Sayfa mobil 1 arama ile bulunduğunda hızlandırılmış sürüm nedeniyle test çalışmayabilir. Direk mobil girişlerde sorun yoktur. Test çalışmadığı taktirde buraya tıklayarak  Be going to vs will bağlantısına tıklayın. Sorun düzelecektir.

1. A: We don’t have any milk for the cake.

B: I know. I  ................... Prepare the kitchen before I come back.

2. They .................. go to another province in about four months, I think," she answered.
3. The truth is they .................. lose in practically all the regions," said  Robert Abelson a political analyst in Yale.
4. If they decide getting you is absolutely IMPOSSIBLE, then they .................. move on and find another CEO.
5. That was the time that I decided: I .................. give laughter free to this world
6. Once I get to college, I .................. study all the time
7. It is also possible that it ...................  rain in a while.
8. They have denied rumors that they  ..................  join us in July.
9. Of course, car sales .................. fall below last year's explosive level.
10. Rachel hopes that each viewer .................. experience the project differently.

 

Would you like to study will vs be going to via a different blog? If you need more example, I advise you to follow 7esl link

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan
Hasan
2 yıl önce

Elinize sağlık hocam. Güzel çalışma.

Sevim
Sevim
2 yıl önce

Quite detailed enough,100 points with 5 stars ☺️