ingilizce öğretmen atamalarında ne kadar kayma olacak?

3
2042
öğretmen atamalarında ne kadar kayma olur
öğretmen atamalarında ne kadar kayma olur

Öğretmen atamalarında ne kadar kayma olacak?

Tüm ingilizce öğretmenleri, KPSS sınavı sonuçlarının açıklanmasıyla beraber, gözlerini daha büyük bir merakla, gerçek sıralamarının açıklanacağı tarihe çevirdi. Yakın zamanda açıklanması beklenen sıralamalar, bu yıl geçmiş yıllara nazaran daha büyük bir heyecanla bekleniyor. Bunun sebebi ise son yapılan Ağustos ataması olarak gösteriliyor. Ağustos ayındaki öğretmen alımında atanan birçok adayın, Temmuz ayındaki KPSS sınavına da girdiği tahmin ediliyor. Bu nedenle sıralamalarda geçen yıllara göre daha büyük bir oynama beklenmektedir. Sıralama kaymasının ne kadar olacağı tam olarak bilinememekle beraber, sizin için sosyal medyadan topladığımız veriler ışığında ufak bir tahmini tablo hazırladık.

Şubat ayı için tahmini ingilizce öğretmenliği taban puanı 69-70 aralığı olabilir!

kpss sıralamasında ne kadar kayma olur
kpss sıralamasında ne kadar kayma olur

ingilizce öğretmen atamalarında ne kadar kayma olabilir?

69-70 puan aralığı şuandaki sıralamalara göre yaklaşık 3200 ile 2500 arasına denk gelmektedir. Yeni sıralamaya göre sağ taraftaki tabloda bu adayların 2300 ile 1700 lere düşeceği tahmin edilmektedir. Buna 200-300 kişilik bir tercih sıralama kayması da tabiki ilave edilebilir. Bazı forum, yazı ve videolarda bununla ilgili tahminlerde bulunmanın yanlış olacağını vurgulanıyor. Bir açıdan bu görüşe biz de katılmaktayız. Çünkü her ne kadar büyük bir olasılıkla Şubat ayında bir atama yapılacağı beklense de aylar sonra ne kadar alım yapılacağını kimse bilemez. Bu yüzden ingilizcepedia olarak tüm aday arkadaşlarımızın hafif tempoyla da olsa tamamen derslerden uzaklaşmamaları fikrini biz de destekliyoruz. Ancak diğer taraftan da şu notu düşmek istiyoruz. Çok karamsar olmak da yanlış bir tutum olacaktır. Biz biliyoruz ki öğretmen arkadaşlarımızın, yıllar süren emeklerini riske atacak bir davranış göstererek Temmuz sınavına girmemesi pek reel bir ihtimal gibi durmuyor. Yaptığımız araştırmalar neredeyse Temmuz KPSS sınavına girmeyen aday sayısının % 1 nin altında olabileceğini gösteriyor. Bu da demek oluyor ki sınava ilk kez giren 2000 aday bu yıl 70 puan ve üzeri bir başarı yakalamadıysa, geçen yıl ki adayların 66 puan ve altı alan hiç kimse bu yıl 70 puan üzerine çıkmadıysa, sonuç üç aşağı beş yukarı yeni senaryoda belirttiğimiz gibi gelecektir.

2020 şubat ayı öğretmen ataması
2020 şubat ayı öğretmen ataması

Şubat öğretmen atamasında ne kadar kayma olabilir?

Yukarıdaki tabloya baktığımızda 2018 yılında tek bir atama yapılmasına rağmen taban puanın 67 de kaldığı görülmektedir. Halbuki 2017 KPSS sınavı sonrası, o sınav sonuçlarıyla yapılan tek atamaydı. Ancak buna rağmen taban puan bir önceki yılın puanını korumuştu. Bunun sebebi bir önceki KPSS sınavı sonuçlarıyla iki alım yapılması sonucu yaşanan kaymadan başka değildi. Bu nedenle Ağustos ayında 66 ile kapatan bir atamanın ardından taban puanın 69-70 arasında olabileceğini beklemek aslında çok da iyimser bir tablo değil tam tersi aslında olası en kötü senaryodadır. Esasen olması gereken taban puanın 67-68 aralığına düşmesidir. Ancak 67-68 puan aralığındaki yoğunluk buna izin vermeyecek gibi duruyor. Bu nedenle bizim en yukarıda belirttiğimiz tahmini sıralama kayması daha gerçekçi bir tahmin gibi durmaktadır.


Sonraki yazı 8. sınıf ingilizce dyk kurs planı

3 YORUMLAR

 1. 2016 yılında,13 500 kişi öabt ye girmiş,3748 kişi atanmış
  2017 yılında 11 500 kişi öabtye girmiş 2002 kişi atanmış
  2018 yılında 11917 kişi öabt ye girmiş 3998 kişi atanmış
  2019 yılında 12255 kişi öabtye girmiş
  Yıllık mezun sayımız 2000 civarında
  bu yıl,öabtye 10 bin civarı aday girmesi gerekirken,fazladan 1600 civarı kişi sınava girmiş!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here