Telafi Eğitimi Nasıl Olacak? Ulusal Destekleme Programı (UDEP)

0
1022
Telafi eğitimi nasıl olacak?
Telafi eğitimi nasıl olacak? Ulusal Destekleme Programı (UDEP)

Telafi Eğitimi Nasıl Olacak? Ulusal Destekleme Programı (UDEP) açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 1.5 yıl sürmesi planlanan Ulusal Destek Programının (UDEP) nasıl olacağını açıkladı. Telafi eğitimi nasıl olacak sorusunun yanıtlarını yaptığı basin açıklamasında anlatan Ziya Selçuk yapılacak olan eğitimin detaylarını şu şekilde açıkladı:

Eğitimde 1.5 Yıl sürecek Ulusal Destekleme Programı geliyor!

1 Haziran 2021 günü Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yapmış olduğu basın açıklamasının detayları:

Ziya Selçuk: “Biz öğrencilerimiz iyi mi evden kalmaktan yorulmuşlar mı, bir sıkıntıları var mı, bunları görüp tespit etmek ve onlara iyi gelmek için okullarımızı açık tutacağız. Bu arada ders notlarının ötesinde bir yaklaşımla 21 Haziran yoğun olarak başlayacağımız sosyal, duygusal, kültürel, fiziksel faliyetler öncesinde sistem alt yapımızda yoğunluğa neden olmamak ve öğrencilerimizin de erişimini kolaylaştırmak için de karneleri 18 Hazirandan itibaren öğrencilerimize açıyoruz. Dileyen karnesine 18 Haziran Cuma gününden itibaren ulaşabilecek. Bizim salgın sonrası eğitim planlamamız, ders notlarının ötesinde 1 yaklaşımla çocuklarımızın daha çok sosyal duygusal ihtiyaçlarını karşılayabilmeyi hedefliyor. Elbette akademik konularda da gereken önlemler alınacak.

2 Temmuzun ardından da öğrencilerimizi güzel 1 yaz bekliyor. Ancak bu yaz beraber olalım dolu dolu bir yaz geçirelim istiyoruz. Bu dönemde yani yaz döneminde tamamen isteğe bağlı olarak öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle ve ailelerimizle sosyal, duygusal, fiziksel, akademik etkinliklerle dolu bir telafi programını başlatıyoruz. Gelecek eğitim öğretim yılına tüm paydaşlarımızla canlı bir başlangıç yapmayı hedefliyoruz.

Yaz dönemiyle birlikte bakanlığımız yaklaşık 1.5 yıl sürecek olan Ulusal Destekleme Programı sürecine de girmiş bulunuyoruz. Biraz önce de ifade ettiğim gibi 1.5 yıl sürecek olan Ulusal Destekleme Programı kapsamında yapılacak olan çalışmalardan da kısaca bahsetmek isterim. Her okulumuz Talim Terbiye Kurulu başkanlığınca hazırlanan öncelikli ve kritik kazanımları dikkate alarak, zümreleri marifeti ile hazırlanan çerçeve dahilinde kendi okullarındaki öğrenci ihtiyaçlarını belirleyecek. Okullar, kendisine 1.5 yıl sürecek olan Ulusal Destek Programı kapsamında böyle 1 telafi programı da oluşturmuş olacak.

18 Haziran – 2 Temmuz aralığında ne olacak?

Okullar 18 Haziran – 2 Temmuz aralığında çalışmalarını bu programlar doğrultusunda uygulamaya başlayacaklar. Okullarımız 2 Temmuzdan yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı tarihe kadar okullarımızın fiziksel imkanlarından yararlanmak isteyen öğrencilerimiz için de açık tutulacaktır. Yaz boyu okullarımızda çocuklarımı ağırlayacağız, isteyen öğrencilerimize fiziksel etkinlikler, isteyen öğrencilerimize de akademik programlar sunabileceğiz. Öğretmenlerimiz de isterlerse bu programlarda ön görülen ders saatleri üzerinden tabiki görev alabilecekler. Dolu dolu geçen bir yazın ardından yeni eğitim öğretim yılına başlayacağız. Yeni eğitim öğretim yılının da ilk döneminden itibaren öğrencilerimiz de telafi ve destek çalışmalarını da yıl boyu sürdürmüş olacağız.

İlkokul öğrencileri için uygulanacak olan telafi programı

İlkokul 1.sınıftan 2.sınıfa geçen öğrenciler için okuma yazma taraması yapılacak. Bu taralarımızın sonuçlarına göre ihtiyacı tespit edilen öğrencilerimiz için ek ders ve ek materyal desteği sağlayacağız. 3 ve 4.sınıflar için yetiştirme programı dediğimiz İyep uygulamasıyla destekleyeceğiz.

Ortaokullarda telafi eğitimi nasıl olacak açıklaması

Ortaokul öğrencilerimizin de yeterlilik düzeyleri uluslararası kriterlere uygun bir şekilde değerlendirlecek ve onlara da öğrenme düzeylerine uygun çalışma planı verilecek.

Liselerde telafi eğitimi nasıl olacak açıklaması

Liseler için ise kritik kazanımlar taraması hazırladık. Bunların hepsi tamam. Tespitler neticesinde özel programlar hazırlayarak öğrencilerin lise eğitimini daha güçlü sürdürmelerini ve üniversiteye hazırlanmalarını hedefliyoruz. Elbette bu süreçler her okulun kendi ihtiyaçlarına göre şekillenecek çünkü okular ihtiyaçlarını en iyi şekilde bilirler.

Uzaktan eğitim sürecinde yaşadığımız bu seferberlik duygusunu telafi döneminde de yaşayabilmek için telafi de ben de varım diyen herkesle UDEP çerçevesinde bir araya geleceğiz ve çocuklarımızın, öğretmenlerimizin, ailelerimizin daha iyi olmaları için hep birlikte çalışacağız.”

Konuşma metninin tamamının bulunduğu Twitter üzerinden yayınlanan videoya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ulusal Destek Programı için Telafi Eğitimi planları nasıl yapılacak?

Yapılan açıklamaya göre telafi eğitimlerinin 18 Hazirana kadar okul zümreleri tarafından hazırlanması gerekli. Ancak şuan itibarıyla bu planların nasıl yapılacağı netlik kazanmış değil. Öncelikle aşağıdaki soruların yanıtlanması bekleniyor.”

  1. 2021-2022 Eğitim öğretim yılı takvimi ne zaman açıklanacak? Bu takvim netlik kazanmadan 1.5 yıllık bir planlamanın yapılabilmesi mümkün gözükmüyor
  2. 18 Haziran -2 Temmuz arası yapılacak olan telafi eğitimine ilişkin bakanlık, kazanımlar için bir sınırlama getirecek mi? Her ne kadar her okulun ihtiyacı farklı olsa da farklı okullardaki farklı planlamaların diğer okulları etkilememesi ve zümrelerin ihtiyaca göre özgürce bir telafi programı hazırlayabilmesi için bakanlığın bu konuda görüş belirteceği resmi 1 yazı yayınlaması işleri kolaylaştıracaktır.

İlgilinizi çekebilecek başka bir içerik> LGS ingilizce konuları ve soru dağılımı

Kaynak: MEB

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments