Yazın okullar açılacak mı?

0
273
okullar yazın açılacak mı
yazın telafi eğitimi olacak mı

Yazın okullar açılacak mı?

Yazın okullar açılacak mı? Yazın telafi eğitimi yapılacak mı? Sadece öğretmen ve öğrenciler değil, veliler de bugünlerde bu iki soruyu daha çok sormaya başladı. Korona salgını nedeniyle bu dönem okulların açılması beklenmiyor. Ancak yazın telafi eğitimi yapılabilmesini sağlayacak kanun teklifi TBMM’de kabul edilerek yasalaştı.

Yazın okullar açılacak mı?

Kabul edilen yasa teklifi, birçok veli ve öğrencinin aklında “Yazın tatile çıkamayacak mıyız?” sorusunu da beraberinde getirdi. Çünkü okullar açık olmasa da veliler ve öğrenciler sosyal mesafe ve evde kal uyarılarını dinleyerek tüm günlerini evde geçiriyordu. Yasanın kabul edilmesinin hemen ardından Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk yasa değişikliği ile ilgili bir tweet atarak, konuya açıklık getirdi.  İşte o tweet:

Yazın okul olacak mı?

yazın telafi eğitimi yapılacak mı?

Yazın telafi eğitimi yapılacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: “TBMM’de kabul edilen Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile üniversitelerde, ilk ve orta öğretimde yaz tatilinde telafi eğitimi yapılabilmesi düzenlendi. “Telafi Eğitimi”ne ilişkin açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.”

Yazın okullar açılacak mı?

Sayın bakanımızın attığı tweet’ den anlaşıldığı üzere bütün bir yaz tatilinde eğitim yapılması söz konusu değildir. Yapılacak olan eğitim kısmi ve hızlandırılmış olacaktır. Bizim ingilizcepedia olarak tahminimiz bu eğitimin bi kaç hafta kadar süreceğidir. Tabiki bu, net bir şey değildir. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığının resmi duyurularını beklemek atacak en mantıklı adım olur. Çünkü salgının durumuyla ilgili bakanlık da dahil hiç bir kurum ya da yayın organının net bir şey söyleyebilmesi mümkün değildir. Şuan da yapılmakta olan uzaktan eğitim ile öğrencilerin derslerden uzaklaşmaması büyük ölçüde başarılıyor. Yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgınının yayılma hızına göre yazın bir telafi eğitim yapılıp yapılamayacağı, yapılacaksa ne kadar yapılacağı belli olacaktır.

Yazın telafi eğitimi ne kadar sürecek?

Bu soruya ancak bir tahminle cevap verebiliriz. Bakanımızın yaptığı açıklamayı, turizmde yaşanan gelir kaybını ve insanların uzun zamandır evde kaldıkları süreyi hesaba katarsak, bu süre bir kaç hafta ile sınırlı olacak gibi görünüyor.

Telafi eğitimi kanunu neler içeriyor?

  • Öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız 2 ay izinli olacak ancak bu 2 aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmelikte saptanacak meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlü olacaklar.
  • Rehberlik öğretmenleri; tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda ihtiyaç duyulması halinde izin ve tatil dönemlerinde de görevlendirilebilecek. Bu durumda rehberlik öğretmenlerinin izinleri bir aydan az olamayacak.
  • İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle eğitim öğretim faaliyetinin 2 haftadan fazla süreyle yapılamaması halinde uygulanacak telafi programlarının ders yılı içinde tamamlanamadığı durumlarda, yaz tatilinde yapılacak eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin izinleri kısaltılabilecek. Bu durumda öğretmenlerin izinleri bir aydan az olamayacak.
  • Kendilerine ikinci görev olarak okul/kurum yöneticiliği verilenler ve yüz yüze eğitim yapılmayan eğitim kurumlarında görevli öğretmenler ile Bakanlık merkez teşkilatı ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görevlendirilen (yöneticilik dahil) öğretmenler, yıllık izinlerini Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre kullanacak.
  • Okul müdürleriyle müdür yardımcıları, tatil aylarında okul işlerini ayarlamak ve düzenlemek şartıyla sırayla izinlerini kullanacak.
  • Uzaktan eğitim programı takip raporu indirmek için bağlantıya tıklayın

Yazın okul olacak mı?

Sonuç olarak kabul edilen yasa teklifinden de anlaşıldığı üzere yazın telafi eğitimi yapılsa da bunun çok kısa sürede tamamlanacağı anlaşılıyor. Bu nedenle velilerimizin planlarında büyük değişiklikler yapmalarına şimdilik bir gerek yok gibi görünüyor.

Kaynak: MEB

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments