2020-2021 Uzaktan Eğitim Çalışmaları Değerlendirme Raporu

0
7068
2020-2021 uzaktan eğitim raporu
2020-2021 uzaktan eğitim raporu

2020-2021 Uzaktan Eğitim Çalışmaları Değerlendirme Raporu

2020-2021 Eğitim öğretim yılı uzaktan eğitim çalışmaları değerlendirme raporu. Çevrimiçi çalışmalarının değerlendirme raporunu yazımızın sonundaki bağlantı ile indirebilirsiniz.

2020-2021 Uzaktan Eğitim Çalışmaları Değerlendirme Raporu

AŞAMALI EĞİTİM

Özellikle okulların açılmasında bu sınıflardan başlamasının birkaç nedeni var. İlk neden virüsün küçük yaştaki çocuklarda daha az etkili olması. Bir de 1. sınıfın uzaktan eğitim ile okuma ve yazmayı öğrenmesinin güç olması da bu sınıfların ilk olarak açılmasında en büyük etken. Ve bu sınıflar için kritik sınıf değerlendirmesi yapılıyor. Sonraki aşamalarda diğer sınıfların da eğitime başlanması planlandı. 1. Sınıflardan sonra 12 Ekim tarihinde ilkokuldaki diğer sınıflar, tüm köy okulları ve sınava girecek 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime başlandı. Bu üç sınıftan ve köy okullarından sonra 2 Kasım tarihinde de 5. ve 9. sınıflarda yüz yüze eğitim başladı. Sonraki süreçte her ne kadar kalan diğer sınıflarda yüz yüze eğitim plansa da havaların soğumasından dolayı tekrar bütün kademelerde uzaktan eğitime dönülmesi muhtemelen.

SEYRELTİLMİŞ EĞİTİM

Seyreltilmiş eğitimde MEB ya konularda azaltmayı ya da ikili eğitimden tekli eğitime geçmeyi planlıyordu. Nitekim konuları azaltmadan ziyade tekli eğitime geçilip derslerin yarısının yüz yüze, diğer yarısının ise çevrimiçi eğitimde verilmesine karar verdi.

Seminer programını indirmek için Kasım ayı seminer programı 2020 bağlantısına tıklayabilirsiniz.

HİBRİT EĞİTİM

Hibrit eğitim; geleneksel eğitim metodunun çevrimiçi eğitim materyalleriyle zenginleştirilmesi yani harmanlanmasıdır. Ülkemizde bu eğitime 1. sınıflarla birlikte geçildi. Ancak tanımda da belirtildiği gibi hibrit eğitimde asıl olay zenginleştirmedir. Ülkemizde ise salgın riskini en aza indirmek ve konuların planlanan şekilde öğretilmesi için sınıf mevcudu 30’dan fazla olan sınıflar pazartesi ve salı günü bir grup, perşembe ve cuma günü ise diğer grup okula gelecek şekilde eğitim planlandı. Uzaktan eğitim, telafi eğitimdeki gibi hafta içi ve cumartesi günü eğitim verilmeye devam edildi. Uzaktan eğitim imkânı olmayan öğrenciler için EBA erişim noktaları kuruldu. Öğrenciler belirtilen EBA erişim noktalarında kendilerine en yakın olana gidip uzaktan eğitime devam edebilecekler. EBA erişim noktaları www.ebadesteknoktasi.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilir.

UZAKTAN EĞİTİM

Uzaktan eğitim; zamandan ve mekândan tamamen bağımsız bir şekilde öğrencinin ve öğretmenin okula gelme zorunluluğu olmaksızın mevcut var olan bilgisayar teknolojileri vasıtası ile tamamen sanal ortamda canlı, görüntülü, sesli olarak derslerin işlendiği, günümüz şartlarında eğitim ve öğretimin hızla bilgisayar ortamında geçtiği yenilikçi bir eğitim sistemidir.

2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı uzaktan eğitim çalışmaları değerlendirmesi

Uzaktan eğitim aslında bir açık öğretim sistemi ya da örgün öğretimin yanında başvurulan ikinci sınıf bir öğretim sistemi değildir. Aksine yıllardır ileri düzey gelişmiş ülkelerde uygulanan eğitim sistemidir. Ancak ülkemizde gerek çoğu öğrencimizde bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonun ve internetin olmaması sebebiyle, gerekse bu cihazlara sahip olan öğrencilerimizin uzaktan eğitim sürecini tatilmiş gibi düşünüp derslere katılmadığı için uzaktan eğitimde katılım maalesef yüz yüze eğitimin yarısından dahi az. Aslında MEB hibrit eğitimde belirttiğim gibi gerekli cihazı ya da interneti olmayan öğrencilerimiz için EBA erişim noktaları belirleyerek bu sorunu en aza indirmek için elinden geleni yapıyor ancak katılım konusunda genel itibariyle durum velilerin öğrencilerimizi takip etmesine ve öğrencinin kendi sorumluluğunu bilmesine kalıyor.

DEĞERLENDİRME
Şu ana kadar uygulanan süreçte bazı aksaklıklar olsa da genel itibariyle sağlıklı işlediği söylenebilir. Yaşanan en büyük aksaklık EBA’ya erişimin yoğunluktan dolayı girilememesi ve Canlı Ders uygulamasının başlarda açılmaması ya da derslerden atmasıydı. Ama uygulamaya gelen güncellemelerle dersten atma sorunu giderildi. Ayrıca aşamalı eğitimle birlikte yüz yüze eğitim başladığı için EBA’ya girişlerde yoğunluk azaldı ve artık sorun yaşanmıyor. Ancak ara tatilden sonra bütün kademelerin tekrar uzaktan eğitime geçilmesi planlanırsa ve EBA altyapısında güçlendirme yapılmamışsa, EBA’ya girişlerde yine sorun yaşanması muhtemel. Eğer hibrit eğitime devam edilmesi halinde havalar soğumaya başladığı için Covid19 riskini arttıracaktır.

2020-2021 çevrimiçi uzaktan eğitim raporu indir

ingilizcepedia olarak, raporda emekleri geçen zümrelerimiz; Abdurrahman OGULTEGİN ve Ülker YILDIRICI öğretmenlerimize çok teşekkür ederiz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments