Kursa gitmeden nasıl ingilizce öğrenirim?

0
397
kursa gitmeden nasıl ingilizce öğrenirim
kursa gitmeden ingilizce

Kursa gitmeden nasıl ingilizce öğrenirim?

Yabancı dil kurslarına gitmeden ingilizce öğrenmek mümkün mü? Bir kursa gitmeden nasıl ingilizce öğrenirim? Eminim bu soruları hayatınızın bir döneminde benim gibi sorduğunuz günler çokça olmuştur.

Kursa gitmeden ingilizce öğrenmek mümkün mü?

Öyle görülüyor ki ingilizce; artık tüm dünyanın konuştuğu bir dil olmaktan çok daha ötesine geçmiştir. Bir çok ülkede binlerce okulda eğitim dili olarak da kullanılan ingilizce artık internet ağının da neredeyse tamamına hakim bir konuma yükselmiştir. Artık ingilizce bilenlerin bilgiye çok daha kolay erişerek, büyük bir avantaj sağladıkları görülmektedir.  Bu yüzden İngilizce eğitiminin ticaretteki yeri de oldukça önem arz etmektedir. Bir çok insan ingilizce öğrenebilmek için kurslara ciddi miktarda paralar yatırmakta bazen de yurt dışına dil eğitimine gitmektedir. Peki kursa gitmeden ingilizce öğrenmek mümkün mü? Eminim bu soruyu bir kursa yazılmadan önce kendinize defalarca sormuşsunuzdur “Kursa gitmeden nasıl ingilizce öğrenirim?” Çoğu zaman da bir yanıt alamadan pes etmiş olabilirsiniz. Dili öğrenme teşebbüsünde bulunan insanların bir kısmı öğrenmenin zor olduğunu ileri sürerek çalışmalarını yarıda bırakmaktadır. Ancak başlangıçta zor gibi görünse de aslında öğrenilmesi hiç zor bir dil değildir. Aksine sadece biraz çaba, dikkat ve pratikle kolaylıkla öğrenilebilecek bir dildir.

Ancak tabi ki her alanda olduğu gibi bu alanda da başarıya ulaşmayı sağlayacak bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden bahsetmeden önce şunu belirtmek gerekir ki bir dil kursuna giderek eğitim almak en kolay yoldur. Çünkü bu yolla kaynak ve eğitmen ihtiyacı belli bir meblağ ile karşılanabilir. Diğer yandan bu imkana sahip olmayıp bireysel şekilde çalışmayı düşünenler için bazı yöntemler vardır. İlk adım güzel bir plan hazırlamak ve vazgeçmeden ona uymaktır. Yöntemler ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

İngilizce kelime bilgisi

kursa gitmeden ingilizce
ingilizce kelime bilgisi

Yabancı bir dili daha iyi anlayabilmek için kelime haznesinin genişliğine ihtiyaç duyulur. Bu da bolca kelime öğrenmek demektir. Bu alanda hazırlanan binlerce kaynak piyasada bulunmaktadır. Kitaplar çoğunlukla çeşitli alıştırmalar ile kelimeleri kavratmaya çalışır ve oldukça faydalı olur. Burada dikkat etmemiz gereken nokta belli bir seviyeye ulaştıktan sonra kelime öğrenimini ingilizce’den ingilizce’ye yapmaktır. Kursa gitmeden nasıl ingilizce öğrenirim? İşte başka bir yanıt.

Türkçe ve İngilizce dil bilgisi

Son zamanlarda gelişen akımlar yabancı dil öğrenimi için dil bilgisi geri plana atsa da siz bunlara kulak asmamalısınız. Çünkü Türkçe ingilizce ile aynı dil gurubunda bulunmadığı için öyle o teorilerde anlatıldığı gibi kavramanız yurt dışında bulunma şansınız yoksa oldukça zor olacaktır.  Yabancı bir dili iyi bir şekilde konuşabilmek için o dili okuyabilmek ve anlayabilmek gerekir. Bu noktada dilin gramer yapısını geri plana atabilmemiz mümkün değildir. Dili iyi anlayabilmek için dil bilgisine ihtiyaç duyulur. Bu yüzden gramer bilgisini planlı bir çalışmayla kazanmamız kursa gitmeden ingilizce öğrenebilmemiz için atmamız gereken en önemli adımlardan biridir.

Kursa gitmeden nasıl ingilizce öğrenirim?

İngilizce okuma

Nasıl Türkçe roman okumak konuşma ve düşünce becerilerimizi geliştiriyorsa ingilizce okumak da yabancı dil becerilerimizi geliştiren en önemli araçlardan biridir. Yeteri kadar hedef dilde okuma yapan bir insan kendi dilinde bir yazı okuyormuş gibi yetkinlik kazanır. Okumanın konuşma ve dinleme yeteneklerini geliştirmede de büyük etkisi vardır. Okuyan kişi çeşitli kelimeleri telaffuz ettikçe o kelimeleri dinlediğinde anlama olasılığı artar ve konuşmada ise bu kelimeyi rahatlıkla kullanabilir. Bu yüzden dili öğrenirken yapılması gereken temel çalışmalardan biri bolca okuma yapmaktır. En iyi yollardan biri ilgi alanına giren makale okumak, hikaye kitapları okumak olarak sıralanabilir. okuma kaynakları olarak internet üzerinden BBC Learning English gibi siteler üzerinde bolca güncel kaynak bulabilirsiniz.

İngilizce konuşma ve sosyal medya

Kelimelerimizi öğreniyoruz. Dil bilgisini kavramaya başladık. Yeri geldikçe okumamızı da yapıyorsak tabiki yavaş yavaş bir yerlerden konuşmaya da geçmeliyiz. Konuşma deyince sadece karşılıklı yüz yüze sohbeti düşünmemeliyiz. İnternet ortamında sosyal medya üzerinden yapılacak sohbetler de bir çeşit “conversation” yani diyalog özelliği taşımaktadır ve ingilizce düşünerek yanıt verme hızınızı arttıracaktır. Bu nedenle eğer yurt dışına çıkma şansınız yoksa sosyal medya üzerinde bir araya gelen eğitim guruplarına katılarak sizin gibi ingilizce öğrenmeye çalışan insanlarla güçlü diyaloglar geliştirme şansı yakalayabilirsiniz. Kursa gitmeden nasıl ingilizce öğrenirim sorusuna elbette verilebilecek daha bir çok yanıt bulunmaktadır. Ancak fazla kafa karıştırmamak da önemli. Bu yüzden yazıma burada nokta koyuyorum. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments