LGS nasıl olacak 2020? Sınavda alınacak önlemler

0
311
LGS sınavı nasıl yapılacak
lgs nasıl olacak 2020

LGS nasıl olacak 2020?

LGS nasıl olacak? LGS 2020 nasıl yapılacak? Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sınavının 20 Haziran 2020 tarihinde yapılabileceğini açıkladı. Ancak yapılacak olan olası bir sınavda öğrencilerimizi korumak için çok ciddi önlemler alınacağını da ekledi. Bu önlemlerin başında sosyal hareketliği en az seviyeye indirmek için tüm öğrenciler sınavlarına kendi okullarında girecekler. Böylelikle muhtemel bir ulaşım problemininde önüne geçilmiş olacak. Güya sınav sabahı kullanılabilecek toplu taşıma araçlarında yoğunluk sebebiyle sosyal mesafenin korunamama ihtimalı ortaya çıkabilirdir. Ancak MEB attığı bu kritik hamleyle böyle bir tehlikenin büyük ölçüde önüne geçilmiş oldu.

LGS SINAVI NASIL OLACAK İŞTE CEVABI

LGS 2020 Nasıl Yapılacak?

 • LGS için korona virüs salgını tedbirleri kapsamında; öğrencilerimizin sınav binalarına kolay ulaşılabilmeleri için bu yıl ilk defa öğrenciler kendi okullarında sınava gireceklerdir.
 • Sınava gelen öğrenciler, yanlarında gelirken geçerli kimlik belgesi ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır.
 • Bu yıl öğrencilerin sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri e-okul üzerinden açıklanacaktır.
 • Sınav başlamadan yarım saat kadar önce sınav giriş belgeleri, okul yönetimleri tarafından öğrencilerin sıra numaralarına göre masalara yerleştirilecektir.

LGS sınavında alınacak tedbirler

 • Sınav günü doğal olarak okulda kantinler açık olmayacağdan dolayı öğrenciler ihtiyaç duyacakları su, dezenfektan ve peçeteyi yanlarında getirebileceklerdir. Bunun dışında gerekli hijyenin sağlanabilmesi için tüm sınıflarda dezenfektan ve peçete gibi malzemelerin okul idaresi tarafından tarafından gerekli yerlerde bulunması sağlanacak.
 • Okula gelen öğrenci ve velilere ve sınavda görevli tüm personele okul idaresi tarafından okul girişinde ellerine dezenfektan uygulaması yapılacak ve ücretsiz olarak maske dağıtımı yapılacaktır.
 • Öğrencilerin geçerli kimlik belgelerini en geç sınavdan 1 gün önce velileri ile birlikte kontrol ederek hazır bulundurmaları gerekmektedir.

LGS sınavı nasıl yapılacak 2020?

 • Kimlik belgelerinde 15 yaş nedeniyle fotoğraf bulundurması gerekenler, gerekli değişikliği süreçten dolayı yapamamaları göz önünde bulundurulacak. Dolayısı ile bu durumu yaşayan öğrencilerde fotoğraflı geçerli kimlik belgesi şartı aranmayacaktır.
 • Öğrencilerin kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için sadece bir veli ile birlikte sosyal mesafe kurallarına uyarak okula gelmeleri gerekiyor. Sınav günü en geç saat 09:00’da sınava girecek olan öğrencilerin kendi okullarında hazır bulunmaları gerekmektedir.
 • Tüm öğrenciler, önceden dezenfekte edilmiş binalara maskeleri takılı halde, bekletilmeden sosyal mesafe korunarak, sırayla alınacaktır.
 • Okullarımızda Rehber öğretmenlerimiz korona virüs tedbirlerinin denetimi kapsamında velilerimize ve öğrencilerimize yardımcı olmak için okul dışında görevli olacaklardır.
 • Yapılacak olan ilk oturum sonunda verilecek arada öğrenciler, öğretmenlerinin kontrolünde bina bahçesine çıkabilecektir. Öğrencilerin sosyal mesafelerini korumaları için görevli öğretmenler tarafından kontroller yapılacaktır. Öğrencilerin velilerle bir araya gelmesine izin verilmeyecektir.
 • Sonraki ikinci oturum için öğrenciler binalara sosyal mesafe korunarak sırayla alınacaktır.
 • Öğrenci velilerinin okul bahçelerine girişlerine izin verilmeyecektir. Öğrencilerin binalara giriş ve çıkışlarında velilerin izdiham oluşturmamaları, sosyal mesafeye dikkat etmeleri gerekmektedir.
 • Tüm öğrenciler sınav sonunda öğretmenlerinin gözetiminde binadan çıkartılarak velilerine teslim edilecektir.

Kaynak: MEB

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments