Sınavlar nasıl yapılacak? Yüz yüze sınavların uygulama esasları

0
435
sınavlar nasıl yapılacak meb
sınavlar nasıl yapılacak meb

Sınavlar nasıl yapılacak?

Okullarda sınavların nasıl uygulanacağı belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, 81 il Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sınavların uygulanma esaslarıyla ilgili yazı gönderdi. İşte okullarda yüz yüze yapılacak olan sınavlarla ilgili resmi yazının detayları.

Okullarda sınavlar nasıl uygulanacak?

Covid-19 Salgın sürecinin ülkemizdeki seyri dikkate alınarak farklı tür ve kademelerdeki eğitim kurumlarımızda kademeli olarak yüz yüze eğitimin kapsamının genişletilmesi kararı alınmıştır. Buna göre 12 Ekim 2020 Pazartesi gününden itibaren ortaöğretim kurumlarının 9. sınıf öncesi hazırlık sınıfları ile 12. sınıflarında yüz yüze eğitime başlanmıştır. 02 Kasım 2020 Pazartesi gününden itibaren de 9. sınıflarda belirlenen kurallar dâhilinde yüz yüze eğitime geçileceği kamuoyuna açıklanmıştır.

Sınavlar nasıl yapılacak resmi yazı

Bakanlığımıza bağlı resmî ve özel örgün ortaöğretim kurumlarında eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin usul ve esaslar. Sınavlar “Olağanüstü durumlarda eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin alınması gereken tedbirler” başlıklı Ek 3 üncü maddesi çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

Yüz yüze yapılacak olan sınavların uygulama esasları

Bu bağlamda, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı birinci döneminde resmî ve özel ortaöğretim kurumlarındaki derslerin ölçme ve değerlendirme iş ve işlemlerine yönelik olarak;

1- Ölçme ve değerlendirme uygulamaları ilgi (a) Yönetmelik hükümleri doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

2- Bugüne kadar yapılmış ölçme ve değerlendirme uygulamaları geçerli olup bunların e-Okul sistemine işlenmesi sağlanacaktır.

3- Ölçme ve değerlendirme uygulama takvimi, eğitim kurumu zümre başkanları kurulunca belirlenecek ve eğitim kurumu yönetimince tüm öğrencilere süresi içinde duyurulacaktır.

4- Ölçme ve değerlendirmeler, ihtiyaç duyulması hâlinde cumartesi günleri de dâhil edilerek, her bir sınav için bir ders saati süre verilerek uygulanacak ve sınav soruları bu süreye uygun olarak hazırlanacaktır.

5- Beden eğitimi ve spor, görsel sanatlar ve müzik derslerinin sınavları uygulamalı yapılacaktır.

6- Sınavlarda oturma planı; fiziki mesafeyi koruyacak şekilde, maske kullanımı ve hijyen kuralları dikkate alınarak gerçekleştirilecektir.

7- Sınavların tamamında Covid-19 Salgını ile ilgili tedbirler, “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu”na göre eksiksiz ve zamanında gerçekleştirilecektir.

2020-2021 Eğitim öğretim yılı 1. dönem 1. sınavları nasıl yapılacak?

8- Sınavlar için barınma ihtiyacı olan öğrenciler, talep etmeleri hâlinde, okul pansiyonlarından yararlandırılacaklardır.

9- Temaslı olması nedeniyle karantina kapsamına alınan ve bu nedenle sınavlara süresi içerisinde katılamayan öğrenciler, eğitim kurumunda uygun bir zamanda ve izole bir ortamda gerekli tedbirler uygulanarak; bunların dışında mazereti nedeniyle sınavlara katılamayan öğrenciler ise ilgi (a) Yönetmelik hükümleri doğrultusunda sınava alınacaktır.

Sınavlar nasıl yapılacak resmi yazı

sınavlar nasıl yapılacak resmi yazı
sınavlar nasıl yapılacak resmi yazı
sınavlar nasıl yapılacak resmi yazı
sınavlar nasıl yapılacak resmi yazı

Sınavlar nasıl yapılacak resmi yazı

Yüz yüze ve/veya uzaktan eğitim sürecine ilişkin olarak. İlgi (c) “2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimi” konulu Genelge’de birinci dönemin 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü başlayacağı ve 22 Ocak 2021 Cuma günü sona ereceği belirtilmiştir. İlgi (ç) yazımızda da Covid-19 Salgını nedeniyle 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının yüz yüze ve uzaktan eğitim imkânlarının birlikte kullanılması ile sürdürülecektir. Öğretim programlarının tamamının yüz yüze ve/veya uzaktan eğitim yolu ile tamamlanacağı, öğrencilerin öğretim programlarındaki konu ve kazanımların tamamından sorumlu olacağı, ölçme ve değerlendirme uygulamalarının ise okul ortamında gerçekleştirileceği ifade edilmiştir.

Kaynak: MEB

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments