İngilizce öğrenmek için en uygun yaş nedir?

0
343
ingilizce öğrenmek için en uygun yaş nedir
ingilizce öğrenmek için en uygun yaş nedir

İngilizce öğrenmek için en uygun yaş nedir?

İngilizceyi öğrenmek için en uygun yaş nedir? Çocuklar İngilizce öğrenmeye ne zaman başlamalı? İngilizceyi ikinci bir dil olarak konuşan çocuklar ana dillerini öğrenemiyor mu? İkinci bir dil öğrenimi hangi yaşlarda başlamalı?

İngilizce öğrenmek için en uygun yaş nedir?

Çocukların yabancı dil öğrenimi için en uygun yaş kaç olmalıdır? Yabancı dil öğrenimi için, ikinci bir dil olarak İngilizceyi müfredatlarında kullanan birçok ülkede sıkça sorulan bu sorular için bir yanıt da Endonezya, Jakarta Yarsi üniversitesinden geliyor. The Conversation da yakın zamanda yayınlanan yazıya bakalım.

Günlük hayatta İngilizcenin kullanımı Endonezya’ da yükseliş göstermektedir. İnsanların günlük hayatlarının akışı içerisinde ofislerde, bankalarda, okullarda, turistik yerlerde ve çeşitli halk alanlarında daha fazla İngilizce konuştuğunu duyabilirsiniz. Bazı insanlar hatta bunu bir parça birbirine karıştırarak yapıyor.

İngilizce müfredata sahip uluslararası birçok okul ebeveynler için bir cazibe merkezi haline geldi. Bu okullarda derslerde öğretmenler öğrencilerle iletişim için ingilizceyi kullanıyorlar. İngilizce eğitim programları ise, anasınıfından itibaren yabancı dil öğrenimi için seçenekler arasında mevcut. İlköğretim ve ortaöğretim seviyesinde ingilizce konu anlatımları için linkimize tıklayabilirsiniz.

Birçok insan ise erken yaşlarda ikinci bir dil olarak ingilizce öğrenimine tabi tutulan çocukların dil gelişiminin bundan olumsuz etkileneceği korkusunu taşıyor. Bazı ebeveynler ve partiler Endonezya’daki bu durum için çocukların ana dilini kaybetmelerine neden olacağını iddia ederek, korkularını ifade ediyorlar.

İlginizi çekebilecek başka bir yazı> Genç dil öğrencilerinin özellikleri 

Bu durumla ilgili olarak Jakarta’ da 2017 yılında 7 ebeveynle görüşerek ufak bir araştırma yaptım. Bu aileler, çocukları ana dilleri ile yeteri kadar etkileşim haline girdikleri sürece, ikinci bir dil öğrenimine tabi tutulmalarının önemine inandıklarını ifade ediyorlar.

Bu yayınlanmamış araştırmamın ve diğer teorilerin ışığında; aşağıda çocukların ikinci bir dil öğrenimine başlayabileceği en iyi zaman dilimini açıklamak işitiyorum.

İkinci bir dil olarak İngilizce

Çoğu zaman ana dilimiz olarak telaffuz ettiğimiz ilk kullandığımız dil, bir çocuk olarak öğrendiğimiz ilk dildir. Endonezya halkı için ilk dil Endonezce ya da etnik dillerden biri olabilir

Peki, Endonezya halkının ikinci bir dil olarak hangi dili kullanıyor? Bu, güçlü bir Cavaca geçmişine ve Cavaca’yı gündelik yaşantılarında ne kadar kullandıklarına bağlı. İkinci dilleri Endonezce de olabilir. Endonezce dilini günlük iletişimleri için kullanan insanların ikici dili etnik dillerden ya da diğer yabancı dillerden biri de olabilir.

Tanımsal olarak baktığımızda, yabancı dil öğrenimi yani ikinci dil ilk ana dil öğrenimi ardından gelen, öğrenilen dildir. Endonezya’ da İngilizce ikinci bir dil olabilir ana dil ya da ilk dilden sonraki uyumu çok kolay gerçekleştiği için.

Endonezya okullarında artan İngilizce popülaritesi

Küresel ölçekte başarıya götüren anahtarlardan en önemlisi farklı kültürlerden ve farklı dillerden gelen diğer insanlarla doğru bir şekilde iletişim kurabilme becerisine sahip olabilmektir. Anne babalar çoğu zaman dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan İngilizcede çocuklarının uzman olmasının çok önemli olduğuna inanıyorlar.

Bu durumun öneminin farkında olan bir çok okul genç öğrenciler için ingilizce programlarını ikinci bir dil olarak okul öncesi eğitimlerine dahil ediyorlar. Cambridge Uluslararası Lisans programları gibi bazı eğitim kurumları da uluslararası müfredatları programlarına İngilizceyi adapte ediyorlar. Birçok okul da kendi müfredatını geliştirerek iki dilin (bilingual) kullanıldığı okul olmayı seçiyor.

Endonezya’ da Uluslararası Okullar Danışmanlık Gurubu tarafından yapılan en son araştırma Endonezya’daki 2017 yılında 192 olan uluslararası okul sayısının 2018 yılında 195 rakamına ulaştığını gösteriyor. Araştırmayı yapan danışmanlık firması Endonezya’nın Güneydoğu Asya’daki en fazla uluslararası okula sahip olan ülkesi olduğunun altını çiziyor. Bu rakamı Tayland 181 okul, Malezya 170, Kamboçya 114, Vietnam 111 ve Singapur ise 110 okul ile takip ediyor.

İngilizce öğrenmek için en uygun yaş nedir?

Uluslararası okulların sayısının hızla arttığı Endonezya’ da bazı anne babalar birden fazla yabancı dil öğrenimi gören çocukların aslında her iki dili de gereği gibi edinemeyeceklerini ve dili doğru konuşmada problemler yaşayacakları endişesini taşıyorlar. Başka bir endişe de iki dil edinen çocukların daima dilleri birbirlerine karıştıracakları düşünmeleridir.

Dil uzmanı Francois Grosjean bu tür korkuların sadece birer mit olduğunu ifade ediyor. İkinci bir dil olarak yabancı dil öğrenimi gören çocukların dil öğrenimini geciktirmeyeceğini iddia eden teorilere dayanarak bu konuyu masaya yatırıyor.

İki dil konuşan çocuklar iki veya daha fazla dil ile mücadele etmek zorunda. Bununla beraber sadece tek bir dil konuşan çocuklar ile yeni bir dil öğrenmek için aynı becerilere sahipler. Teori aile içerisinde konuşulan dilin, çocukların ikinci bir dili öğrenmelerinde negatif bir etkisi olmayacağını iddia ediyor. Aslında aile içinde konuşulan bu dil, çocukların yabancı dil öğrenme sürecindeki gelişimlerini zenginleştiriyor ikinci bir dili konuşamayan insanlarla halen iletişim kurmaya devam ettikleri için.

İki dil konuşan çocuklar bu dilleri her zaman karıştırmıyor

Çocuklar bakıcıları ya da büyükbabaları gibi İngilizce anlamayan insanlara göre daha hızlı ve kolay konuşmayı öğrenebilir.  Çocuklar ayrıca konuştukları dilin iletişim için hayati olduğunu hissederlerse, yabancı dil öğrenimi için yani o dili konuşmak için daha özel bir gayret gösterebilirler.

Çocuklarda yabancı dil öğrenimi kaç yaşında başlamalı?

Grosjean bir çocuğun ana dilini akıcı ve başarıcı bir şekilde kazandıktan sonra ikinci bir dil edinimi olarak yabancı dil öğrenimi sürecini ele alıyor. Çift dil uzmanı Josiane F. HamersGrosjean’ in metodunu ikinci bir dil öğrenmenin ardışık bir yolu olarak tanımlıyor.

Araştırmama katılan anne ve babalar ikinci bir dilin ne zaman öğrenilmeye başlanmalı sorusunda iki ayrı kampa ayrıldı.

Birçok anne baba yaptığım araştırma ile ortak bir paydada buluşarak çocuklarının ikinci bir dil öğrenmek için ardışık bir yolu seçmeleri gerektiğinde hem fikir oldu. Çocuklar önce ana dillerini öğrenmeli ve sonra ikinci bir dil eğitimine geçilmeli görüşü ağırlık kazanıyor. Çocuklarının ilk kullanacakları dilin kültürünü de öğrenebilmeleri için önce ana dillerini sonra yabancı dil öğrenimi için ikinci bir dil öğrenimine geçmesini yapılacak en iyi seçim olduğuna inanıyorlar.

Bu aileler için doğru zaman yani çocuklarının başka bir dil öğrenmek için en uygun vakit;  yeteri kadar çocuklarının Endonezce’ ye maruz kalarak, bu dili ana dilleri olarak benimsedikten sonra geliyor.

Aileler 4 yaşının çocukları için ikinci bir dil öğrenmek için ideal bir yaş sınırı olduğunda anlaşıyorlar.

Bununla beraber, İngilizce öğreniminin çok daha erken yaşlarda başlayabileceğini de düşünen başka aileler de var.  Bu aileler de; Grosjean tarafından eş zamanlı çift dil olarak tanımlanan bir beceri ile iki veya daha fazla dilin aynı anda, dil öğrenimin en başından itibaren gerçekleştirilebileceğine inanıyor.

İngilizce öğrenmek için en uygun yaş nedir?

Her iki bakış açısı da çocukların art arda ya da eş zamanlı olarak çocukların ikinci bir dil edinimde başarılı olacaklarını destekliyor.

Şaşırtıcı bir diğer not ise; her iki bakış açısı da okullardaki ikinci bir dil eğitiminin, ana dili kaybetme gibi bir sonucu doğuracağı endişesini taşımamış olmalarıdır.

Aileler çocuklarının okulları bittiğinde yine aile içerisinde ve sosyal çevrelerinde egemen dil olan Endonezce dili konuşmaya başlayacaklarına inanıyorlar.

İnsanlar bir dili konuşma yeteneğini ancak sık sık o dili konuşmayı bıraktıklarında kaybedebilirler. Bu çocuklar, okuldan sonra Endonezce dilini konuşmaya devam edecekleri için böyle bir şey yaşamayacaklar.

Bu nedenle çocukları; ana dillerinde yeterli seviyeye ulaşmış olmaları şartıyla, yabancı dil öğrenimi için her zaman İngilizce öğrenmeye teşvik etmeliyiz.

Kaynak: theconversation credit logo Novi Rahayu Restuningrum, Lecturer in English, Universitas Yarsi. “Now or later: when should children learn English?” (Translated by Mahir Barut) <https://theconversation.com/now-or-later-when-should-children-learn-english-96017> Attribution-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-ND 4.0)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments