Şubat Tatili 1 Hafta Uzatıldı, Yarı yıl tatili ve sınavların durumu

0
205
yarıyıl tatili 1 hafta uzatıldı
şubat tatili 1 hafta uzatıldı

Şubat Tatili 1 Hafta Uzatıldı

Şubat tatili 1 hafta uzatıldı. MEB Tarafından yapılan basın açıklamasına göre ara tatil 1 hafta uzatıldı. Öğrencilerin ve velilerin merakla beklediği sorulara yanıt veren MEB sınavlar ve karnelerin nasıl alınacağını açıkladı.

2020-2021 Yarıyıl tatili 1 hafta uzatıldı

Milli Eğitim Bakanlığı yapmış olduğu basın açıklaması ile, sınavlar, uzaktan eğitim ve ara tatil konularına netlik kazandırdı. En son yapılan açıklama ile 4 Ocakta açılabileceği söylenen okulların açılış tarihi yapılan yeni açıklama ile yine ileri bir tarihe alındı.

yarıyıl tatili 1 hafta uzatıldı
şubat tatili 1 hafta uzatıldı

Yapılan açıklamadan alınan bazı satır başları aşağıdaki gibidir:

“İlkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitim, 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk döneminin tamamlanacağı 22 Ocak 2021 Cuma gününe kadar devam edecektir.”

“25 Ocak 2021 Pazartesi günü başlayacak yarıyıl tatil süresine ikinci dönemdeki bir haftalık ara tatil süresi de eklenmiştir.”

“2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi 15 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacaktır.”

Sınavlar nasıl yapılacak?

MEB, İlkokullarda sınav yapılmayacağını ancak, karne notlarının ders etkinliklerine katılım puanı ile belirleneceğini söylüyor. Yapılan aynı açıklamaya göre Ortaokul ve liselerde birinci döneme ait bir yazılı ve performans notları üzerinden ölçme değerlendirme yapılacağı açıklandı.

Çeşitli sebeplerle henüz birinci sınavılarını yapayaman okullar kendii önlemlerini alarak sınavlarını tamamlayacaklar. Okul idareleri tarafından seyreltilmiş sınav sınıfları oluşturalacak. Sosyal mesefa ve diğer hijyen kurallarına dikkat edilerek sınavlar gruplar halinde yapılabilecek.Sınavlarla ilgili bir güzel haber de ortaöğretim öğrencileri için geliyor. Uzaktan eğitim süreci nedeniyle farklı illerde bulunan öğrenciler bir kolaylık ysağlanıyor. Yapılan resmi duyuruya göre farklı illerde bulunan öğrencier sınavlarında bulundukları yerde olabilecekler. “İller arası hareketliliğin azaltılması amacıyla sadece ortaöğretim öğrencileri, kendi isteklerine bağlı olarak, 28 Aralık 2020 Pazartesi gününe kadar velilerinin okul yönetimine başvurması halinde, öğrenim gördükleri okul ile aynı okul türünde olması kaydıyla o tarih itibariyle bulundukları illerde sınavlara katılabileceklerdir.”

Karneler nasıl dağıtılacak?

Karneleri öğrenciler okul idareleri tarafından belirlenen tarihlerde alabilecekler. 22 Ocak 2021 tarihinden itibaren belirli günlerde belirli öğrencilerin karnelerini almalarını sağlanacak. Böylelikle bir yoğunluk yaşanmasının önüne geçilmiş olacak. Gerekli bilgilendirmeler okul idareleri tarafından velilere ve öğrencilere yapılacaktır.

Kaynak: MEB

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments